Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Putin varoval Evropu před zmrznutím. EU přesto navrhne zastropování ceny plynu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská unie navrhne cenový strop pro ruský plyn i přes varování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten pohrozil, že pokud k tomu dojde, přeruší veškeré dodávky energie. Informovala o tom agentura Reuters, CNBC a další servery.

  Eskalující patová situace by mohla dále zvýšit vysoké ceny plynu v Evropě. Také se zhmotňuje riziko zavedení přídělového systému v některých z nejbohatších zemí světa. Vlády EU už nyní utrácejí obrovské peníze, aby zastavily kolaps svých poskytovatelů energie a zabránily mrznutí zákazníků v nadcházejících chladných měsících.

  Evropa obvinila Rusko z brždění dodávek energie v odvetě za západní sankce uvalené na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že tyto sankce způsobily problémy s dodávkami plynu, které připisuje závadám na potrubí.

  Agentura Reuters uvedla, že jak napětí roste, Putin vyhrožuje zastavením dodávek v případě zavedení cenových stropů. Varoval Západ, že riskuje, že bude zmrzlý jako vlčí ocas ve slavné ruské pohádce.

  EU však plánuje prosadit cenový strop pro ruský plyn a také strop ceny placené za elektřinu z generátorů, které nejsou poháněny plynem.

  V pátek se mají mimořádně sejít ministři energetiky EU.

  „Navrhneme cenový strop pro ruský plyn… Musíme snížit ruské příjmy, které Putin používá k financování této kruté války na Ukrajině,“ řekla novinářům předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

  Žádné dodávky, zmrznete

  Putin tento krok předvídal a řekl, že Rusko udeří. „Nedodáme vůbec nic, pokud to bude v rozporu s našimi zájmy,“ řekl Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. „Nedodáme plyn, ropu, uhlí, topný olej – nebudeme dodávat nic,“ prohlásil. Zpochybnil také dohodu o vývozu obilí z Ukrajiny zprostředkovanou OSN.

  Evropa obvykle dováží asi 40 % svého plynu a 30 % ropy z Ruska.

  Eurelectric, orgán zastupující evropský energetický průmysl, také kritizoval plány EU na omezení ceny elektřiny z generátorů ve výši 200 eur za megawatthodinu.

  „Základní příčinou problému je nedostatek dodávek plynu a naše závislost na dovážených fosilních palivech. Vlády by se měly snažit tento problém řešit spíše než se uchylovat k narušujícím, ad-hoc zásahům do trhu s elektřinou,“ řekl Kristian Ruby, generální tajemník Eurelectric.

  Energetická krize, jíž Evropa čelí, se vyostřila poté, co ruský Gazprom zcela pozastavil dodávky plynu přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Minulý týden uvedl, že při údržbě zjistil únik motorového oleje.

  Ruský prezident trvdí, že za nefunkčnost ropovodu mohou Německo a západní sankce ovlivňující dodávky dílů.

  Dopad prudkého nárůstu cen nutí společnosti omezovat výrobu a vlády utrácet miliardy na podporu, která má zmírnit dopady na spotřebitele.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama