18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

USA: Životní náklady rostou nejrychleji za poslední tři desítky let

Ceny potravin, bydlení, pohonných hmot či aut v USA stoupají rychlým tempem. Životní náklady Američanů tak rostou nejrychleji za poslední tři desetiletí. V zemi také stále přetrvávají dopady pandemie. Informuje o tom zpravodajský web BBC a Financial Times.

Index spotřebitelských cen (CPI) za říjen ukázal, že ceny v USA za posledních dvanáct měsíců vzrostly o 6,2 %. V září to přitom bylo o 0,9 % méně, uvádí média. Jedná se tak o prudký skok.

Ceny rostou jak v odvětví potravinářského průmyslu, tak v mnoha dalších odvětvích. Právě ceny za potraviny, obydlí a osobní a nákladní automobily patřily mezi největší přispěvatele, uvádí dle BBC Bureau for Labor Statistics, jež index ve středu zveřejnila.

Mezi potravinami vede v nárůstu cen maso, ryby a vejce. Benzín je na sedmiletém maximu, jeho cena v minulém měsíci vzrostla o 6,1 %. Inflace je tak pro spotřebitele stále větším problémem.

Výjimkou jsou ale ceny letenek a alkoholických nápojů, ty zdražování nepocítily. Celkově však ceny meziročně vzrostly nejrychleji od roku 1990.

Nedostatek zboží i zaměstnanců

BBC uvádí, že svůj podíl na nárůstu cen mají snížené dodávky některého zboží a zároveň rostoucí poptávka po znovuotevření ekonomiky.

Od obchodu s potravinami po benzínovou pumpu, Američané vědí, že inflační daň je skutečná a DC už nemůže ignorovat ekonomickou bolest, kterou Američané pociťují každý den,“ napsal na Twitteru demokratický senátor Joe Manchin.

Obdobně jako post-brexitová Británie se i Spojené státy vypořádávají s nedostatkem zaměstnanců. I to se může promítnout do vyšších cen, neboť zaměstnavatelé jsou nuceni zvyšovat mzdy, aby potenciální zájemce o pozici přilákali.

Centrální bankovní systém Spojených států (The Federal Reserve System), jež je nezávislý na vládě, uvedl dle BBC, že se domnívá, že současná vysoká sazba je přechodná.

Americký prezident Joe Biden ve středu pak dle Financial Times označil rostoucí náklady na energii za primární hnací sílu inflace a řekl, že zvrátit pokračující trend je nejvyšší prioritou.

Nemožné něco ušetřit, uvádí Američanka

Pravidelně každý týden je to vyšší a vyšší,“ říká pro BBC servírka Bessy Clarke z Louisiany. Dodává, že musí přemýšlet, jak omezit cesty autem. Za plnou nádrž teď zaplatí 30 dolarů (662 korun), dříve to bylo o 7 dolarů méně.

Chodíme do našeho místního obchodu s potravinami a věci, které před pár měsíci stály 40 až 50 dolarů, se nyní prodávají za více než 60,“ dodává. Je pro ní dle jejích slov nemožné nějaké peníze ušetřit.

Sama má navíc zkušenosti s tím, jak je nutné dražší náklady na potraviny v restauraci přenést na cenu pro zákazníka.

BBC dodává, že ekonomové varují, že inflace se může ukázat jako obtížnější, protože boj o zaměstnance a dodávky nadále vyvíjí tlak na ceny.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ