Zakladatel společnosti ByteDance Zhang Yiming se dostal na první místo žebříčku Hurun China Rich List a zaznamenal tak výrazný vzestup navzdory celkovému poklesu počtu miliardářů a čistého jmění v Číně.
Letošní výsledky poukazují na náročný rok pro čínskou ekonomiku, neboť mnoho předních podnikatelů zaznamenalo výrazný pokles svého jmění. To odráží širší nestabilitu trhu.
Zpráva Hurun pro rok 2024 uvádí, že Zhangovo čisté jmění činí 49,3 miliardy dolarů. Jde o pozoruhodný skok, neboť se stal první osobou narozenou v 80. letech 20. století, která se dostala na vrchol seznamu. Tento úspěch znamená výrazný vzestup Zhanga, který se v předchozím roce umístil na pátém místě. „Žebříček Hurun China Rich List se již třetím rokem po sobě bezprecedentně zmenšil, protože čínská ekonomika a akciové trhy zažily obtížný rok,“ uvedl Rupert Hoogewerf, předseda a hlavní výzkumník zprávy Hurun.
#ByteDance founder Zhang Yiming has become #China's richest man for the first time.https://t.co/pF8C2tLOQf pic.twitter.com/hcw70avr6I
— Asia Tech (@asiatechwire) October 29, 2024
Společnost ByteDance se stala významným hráčem, jejíž tržby loni vzrostly na 110 miliard dolarů, mimo jiné díky celosvětové popularitě jejích aplikací TikTok a Douyin.
Vedou technologie, developeři se ztrácí
Zhong Shanshan, bývalý top miliardář a „král balené vody“, klesl na druhé místo s osobním majetkem 47,9 miliardy dolarů. Zaznamenal výrazný pokles majetku o 24procent v důsledku odporu veřejnosti proti jeho společnosti Nongfu Spring. Ten se objevil na začátku tohoto roku, kdy spotřebitelé obvinili značku z neloajality vůči Číně, což mělo za následek značné ztráty tržní hodnoty. Třetí místo nyní patří Pony Ma Huatengovi, zakladateli společnosti Tencent. Jeho jmění vzrostlo o 13 procent na 44,4 miliardy dolarů, a to i přes dlouhodobé problémy společnosti na konkurenčním trhu.
Celkové jmění miliardářů na seznamu Hurun dosahuje zhruba 3 bilionů dolarů. To představuje 10procentní pokles oproti předchozímu roku. V letošním roce přibylo pouze 54 nových jmen, což jenejnižší nárůst za posledních dvacet let. Mezi novými jmény jsou Charlwin Mao a Miranda Qu Fang, zakladatelé Xiaohongshu, platformy sociálních médií, která si získala obrovskou popularitu mezi mladými lidmi. Při úvahách o změnách v čínském podnikatelském prostředí Hoogewerf upozornil na pokles dominance developerů v oblasti nemovitostí. Nyní vedou technologie, spotřební elektronika a nové energetické obory.
Čínská ekonomika se nadále potýká s následky pandemie covid-19, které ještě zhoršuje vleklé krize na trhu s nemovitostmi a turbulentní situace na akciových trzích. Vzhledem k tomu, že spotřeba v posledních měsících slábne, očekává se, že úřady představí podstatná stimulační opatření k omlazení výdajů v naději, že stabilizují ekonomiku a podpoří příznivější prostředí pro podnikatele i investory.