25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

V Británii rekordně rostou mzdy, inflaci však nestačí

Mzdy ve Spojeném království rostou nejrychleji za posledních 20 let, ale stále výrazně zaostávají za růstem životních nákladů, uvedla stanice BBC News. Deník The Times napsal, že britská vláda oznámí zvýšení životního minima a poskytne další finanční pomoc pro nejohroženější domácnosti.

Pravidelná mzda vzrostla ve Spojeném království o 5,7 procenta, což je nejrychlejší růst roku 2000. Kvůli rekordní inflaci je ovšem ve skutečnosti o 2,7 procenta nižší, píše BBC News.

Životní náklady ve Velké Británii rostou nejrychleji za posledních 40 let, z velké části kvůli válce na Ukrajině. Ceny potravin a energií vystřelily vzhůru, mnoho domácností se proto dostalo do existenční krize.

Lidé ve Spojeném království si od vypuknutí války na Ukrajině stěžují na nízké mzdy. Zaměstnavatelé jsou nuceni lákat na volná místa zvyšujícími se platy, což ovšem zvyšuje náklady na mzdy a ceny produktů a služeb.

Britská náborová organizace ManpowerGroup uvedla, že rozdíl mezi mzdami a cenami vytváří na domácnosti stále větší tlak.

Napětí ve společnosti však roste také kvůli nerovnoměrnému platovému růstu v soukromém a veřejném sektoru. Podle OSN do září vzrostly mzdy v soukromém sektoru o 2,2 procenta a ve veřejném sektoru o 6,6 procenta.

Odbory zmobilizují veřejný sektor

Think tank orientovaný na zlepšení životní úrovně lidí s nízkými až středními příjmy The Resolution Foundation označil tento nerovnoměrný nárůst mezd za neudržitelný, protože činí obtížnějším udržet zájem o veřejný sektor.

Této propasti se navíc chopí odbory zastupující zaměstnance ve veřejném sektoru, což povede k velkým stávkám. Odborová organizace Royal College of Nursing (RCN) ve středu oznámila největší stávku sester a bratrů v historii země. Její datum ještě není známo.

Ve Spojeném království vzrostla během tří měsíců míra nezaměstnanosti z 3,5 procenta na 3,6 procenta, uvedl Britský národní statistický úřad. Přestože se jedná o téměř 50leté minimum, Bank of England varuje, že se tohle číslo do roku 2025 kvůli recesi zdvojnásobí.

Podle The Times se chystá vláda čerstvě zvoleného premiéra Rishi Sunaka oznámit výrazné zvýšení národního životního minima. Také věnuje další finanční pomoc 8 milionům nejchudších domácností.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.