21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Zisky saúdskoarabského ropného gigantu Aramco po rekordním roce 2022 výrazně klesly

Saúdskoarabský ropný gigant, společnost Aramco, vykázala za rok 2023 zisk ve výši 121 miliard dolarů. Jde o výrazný pokles oproti rekordnímu zisku 161 miliard dolarů v roce 2022. Podle prohlášení společnosti je pokles zisku způsoben především nižšími cenami energií a snížením objemů prodeje.

Navzdory poklesu se zisk v roce 2023 stále řadí mezi druhé nejvyšší v historii společnosti. Děje se tak v době, kdy členové aliance OPEC+, včetně Saúdské Arábie, pokračují ve snižování své produkce ve snaze zvýšit globální ceny energií.

„Naše odolnost a pružnost přispěly ke zdravým peněžním tokům a vysoké úrovni ziskovosti. A to navzdory nepříznivým ekonomickým podmínkám,“ uvedl generální ředitel společnosti Aramco Amin H. Nasser.

Nižší výsledky však představují pro Saúdskou Arábii výzvu. Pouští se totiž do rozsáhlého rozvojového projektu vedeného korunním princem, jehož cílem je diverzifikovat ekonomiku od příjmů z ropy.

Pokyn vlády nezvyšovat produkci

Společnost Aramco navzdory nižším ziskům zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 dividendy na více než 31 miliard dolarů, aby tak odměnila své akcionáře. Společnost, která je formálně známá jako Saudi Arabian Oil Co, vykázala v loňském roce celkové příjmy ve výši 440 miliard dolarů. To je méně než 535 miliard dolarů v roce 2022.

Aramco je v současnosti čtvrtou nejhodnotnější firmou na světě s tržní hodnotou 2 biliony dolarů. Společnost dostala od saúdské vlády pokyn udržet těžbu na úrovni 12,8 milionu barelů ropy denně. A to navzdory dřívějším plánům na zvýšení produkce.

Zisky společnosti vyvolaly kritiku aktivistů v souvislosti s celosvětovými obavami ze spalování fosilních paliv, které urychluje změnu klimatu. Korunní princ Mohammed bin Salmán mezitím plánuje využít ropné bohatství k tomu, aby se království odklonilo od prodeje ropy a realizovalo projekty, jako je plánované futuristické pouštní město Neom za 500 miliard dolarů.

Ve čtvrtek převedl princ Mohammed dalších 8 procent akcií společnosti Aramco v hodnotě přes 160 miliard dolarů na významný státní investiční fond. Drtivá většina společnosti zůstává v držení královské rodiny Al Saudů, s malou částí se obchoduje na burze Tadawul.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.