18.6 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Půl miliardy denně. Ropný gigant Saudi Aramco vykázal rekordní zisk

Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco za druhé čtvrtletí vykázal díky rostoucím cenám ropy a zemního plynu rekordní zisk, největší v segmentu veřejných společností v historii. Ve třech měsících vydělala státem kontrolovaná firma 48,4 miliardy dolarů, což téměř odpovídá celkovému zisku pěti největších západních ropných společností. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Telegraph.

Saúdskoarabská ropná společnost kontrolovaná státem Saudi Aramco ve druhém čtvrtletí vykázala rekordní zisk v hodnotě 48,4 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun), což je o 90 procent více než ve stejném období v minulém roce, uvedla stanice BBC News.

Deník The Telegraph napsal, že to odpovídá zisku půl miliardy každý den. Jedná se o největší čtvrtletní zisk v segmentu veřejných společností v historii, který se téměř rovná letošním čtvrtletním ziskům pěti největších západních ropných firem BP, Shell, ExxonMobil, Chevron a TotalEnergies.

Kalifornský výrobce iPhonů Apple ve druhém čtvrtletí vydělal pro srovnání 34 miliard dolarů.

Společnost informovala o plánu pokračovat v expanzi, aby uspokojila poptávku. „Zatímco kolísání globálních trhů a ekonomická nejistota přetrvávají, události v první polovině tohoto roku podporují náš názor, že investice do našeho odvětví jsou nezbytné jak pro zajištění dobrého zásobování trhů, tak pro usnadnění řádného energetického přechodu,“ řekl šéf společnosti Amin Nasser.

Kontroverze ropných gigantů

Ropné společnosti letos zaznamenaly rekordní zisky, neboť válka na Ukrajině vystřelila ceny energií vzhůru.

Zatímco domácnostem rostou životní náklady, firmy jako Shell, BP či ExxonMobil mají obrovské příjmy. Již v červnu americký prezident Joe Biden řekl, že „ExxonMobil vydělává více jako Bůh“.

Jednotlivé vlády západních států volají po zdanění energetických společností. Neočekávanou daň pro tyto firmy zavedla Velká Británie. Ty musejí platit 25procentní daň z příjmu.

Daň vláda zruší, jakmile se ekonomická situace stabilizuje. Získané finance přitom poslouží jako balíček pomoci pro domácnosti v nouzi. Energetické společnosti zdanilo také Maďarsko.

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres zase prohlásil, že profitování z války na Ukrajině je nemorální.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.