Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Půl miliardy denně. Ropný gigant Saudi Aramco vykázal rekordní zisk

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco za druhé čtvrtletí vykázal díky rostoucím cenám ropy a zemního plynu rekordní zisk, největší v segmentu veřejných společností v historii. Ve třech měsících vydělala státem kontrolovaná firma 48,4 miliardy dolarů, což téměř odpovídá celkovému zisku pěti největších západních ropných společností. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Telegraph.

  Saúdskoarabská ropná společnost kontrolovaná státem Saudi Aramco ve druhém čtvrtletí vykázala rekordní zisk v hodnotě 48,4 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun), což je o 90 procent více než ve stejném období v minulém roce, uvedla stanice BBC News.

  Deník The Telegraph napsal, že to odpovídá zisku půl miliardy každý den. Jedná se o největší čtvrtletní zisk v segmentu veřejných společností v historii, který se téměř rovná letošním čtvrtletním ziskům pěti největších západních ropných firem BP, Shell, ExxonMobil, Chevron a TotalEnergies.

  Kalifornský výrobce iPhonů Apple ve druhém čtvrtletí vydělal pro srovnání 34 miliard dolarů.

  Společnost informovala o plánu pokračovat v expanzi, aby uspokojila poptávku. „Zatímco kolísání globálních trhů a ekonomická nejistota přetrvávají, události v první polovině tohoto roku podporují náš názor, že investice do našeho odvětví jsou nezbytné jak pro zajištění dobrého zásobování trhů, tak pro usnadnění řádného energetického přechodu,“ řekl šéf společnosti Amin Nasser.

  Kontroverze ropných gigantů

  Ropné společnosti letos zaznamenaly rekordní zisky, neboť válka na Ukrajině vystřelila ceny energií vzhůru.

  Zatímco domácnostem rostou životní náklady, firmy jako Shell, BP či ExxonMobil mají obrovské příjmy. Již v červnu americký prezident Joe Biden řekl, že „ExxonMobil vydělává více jako Bůh“.

  Jednotlivé vlády západních států volají po zdanění energetických společností. Neočekávanou daň pro tyto firmy zavedla Velká Británie. Ty musejí platit 25procentní daň z příjmu.

  Daň vláda zruší, jakmile se ekonomická situace stabilizuje. Získané finance přitom poslouží jako balíček pomoci pro domácnosti v nouzi. Energetické společnosti zdanilo také Maďarsko.

  Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres zase prohlásil, že profitování z války na Ukrajině je nemorální.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama