Očekává se, že celosvětová poptávka po stříbře letos vzroste o 16 % na 1,21 miliardy uncí. To vytvoří největší deficit za desetiletí, uvedl Silver Institute. Informovala o tom agentura Reuters.
Využití stříbra v průmyslu, na stříbrné šperky, slitky a mince pro drobné investory podle předpovědi dosáhne rekordní úrovně, uvedl institut.
Global demand for #silver is expected to rise 16% this year to 1.21 billion ounces, creating the biggest deficit in decades, according to the Silver Institute today.
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 18, 2022
The Silver Institute predicted a deficit of 194 million ounces this year.
Source: https://t.co/ZrvPfhLsO7 pic.twitter.com/XovXDgQEdD
Výrobci automobilů používají více stříbra, protože množství elektroniky ve vozidlech se zvyšuje. Ale tento sektor představuje pouze asi 5 % celkové poptávky, jak uvádí agentura Reuters. Solární panely tvoří asi 10 % poptávky po stříbře.
Deficity budou i v dalších letech
Poptávka v Indii se v roce 2022 téměř zdvojnásobila, protože kupující využili nízkých cen k doplnění zásob čerpaných v letech 2020 a 2021.
Fondy obchodované na burze (ETF), které skladují stříbro pro investory, se zmenšily, ale vrátily kov na trh. Nicméně Silver Institute nepočítá ETF jako fyzickou poptávku, protože skladují pouze velkoobchodní stříbrné cihly a nepřepracovávají je.
Silver Institute předpověděl letos deficit 194 milionů uncí, oproti 48 milionům uncí v roce 2021. Poptávka pravděpodobně příští rok klesne, říká Philip Newman z poradenské společnosti Metals Focus, která čísla Silver Institute připravila.
„Indické doplňování zásob se pravděpodobně zastaví v roce 2023, ale v určitém okamžiku se rozplyne,“ řekl. „Podle rozšíření byste v roce 2023 mohli vidět nějaká slušná čísla, ale nemusí se shodovat s rokem 2022.“
Newman řekl, že očekává silnou poptávku ze strany průmyslových odvětví, jako jsou výrobci solárních panelů a automobilů, a další deficity v nabídce stříbra v nadcházejících letech. Ne však tak velké jako v roce 2022.
Množství stříbra uloženého v trezorech v Londýně a New Yorku monitorované burzou COMEX a London Bullion Market Association letos kleslo o přibližně 370 milionů uncí – neboli 25 %.
Ale Newman řekl, že zbylo dost stříbra. „Máme ještě značné zásoby,“ řekl. „Nemyslím si, že bychom se měli znepokojovat.“
Ceny stříbra letos klesly zhruba o 10 % na 21 dolarů za unci. Stalo se tak hlavně kvůli finančním investorům, kteří prodávají stříbro v reakci na rostoucí výnosy amerických dluhopisů a posilující dolar.
Doly zavřené kvůli covidu-19
Stejně jako zlato funguje stříbro jako bezpečný přístav v době ekonomické nejistoty. A jeho nižší cena, v současnosti 1/87 ceny zlata, z něj dělá „alternativu chudých“. To vysvětluje vynikající výkon stříbra v roce 2020, kdy investoři hromadili drahé kovy kvůli panice na finančních trzích způsobené koronavirem.
Zatímco zlatu trvalo zhruba rok a půl, než se v srpnu 2020 dostalo z 1 300 dolarů na rekordních 2 034 dolarů, stříbro za pouhých šest měsíců vystřelilo z 13 dolarů v březnu 2020 na 28 dolarů v září 2020.
Stříbro je náchylné k přerušení dodávek více než zlato, protože existuje relativně málo čistých stříbrných dolů, píše server mining.com. V roce 2020 se vytěžené stříbro propadlo nejvíce za deset let, a to kvůli řadě uzavření dolů souvisejících s koronavirem v Latinské Americe, kde se produkuje většina stříbra.
Ve skutečnosti pouze asi 30 % ročních dodávek pochází z primárních stříbrných dolů. Více než dvě třetiny pochází z ložisek polymetalické rudy, včetně provozů olova/zinku, měděných dolů a zlatých dolů.
„Nativní stříbro“, které se nachází v zemské kůře samotné, je poměrně vzácné. Běžněji se těží vedle zlata nebo jako vedlejší produkt zinko-olověné rudy.
Zatímco většina vytěženého zlata stále existuje, buď odlité jako šperky, nebo přetavené do slitků a uskladněných pro investiční účely, totéž nelze říci o stříbře. Hojně se používá v průmyslu, následně tedy končí na skládkách.