Cenový strop G7 pro ruskou námořní ropu vstoupil v platnost v pondělí. Západ se snaží omezit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. Rusko však prohlásilo, že toto opatření nebude dodržovat, i kdyby muselo snížit produkci. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Cenový strop, který mají vynutit země G7, Evropská unie a Austrálie, doplňuje embargo EU na dovoz ruské ropy po moři a podobné závazky Spojených států, Kanady, Japonska a Británie.
Umožňuje přepravu ruské ropy do třetích zemí pomocí tankerů G7 a EU, pojišťovacích společností a úvěrových institucí pouze v případě, že je náklad nakoupen za cenový strop nebo pod ním.
The #G7 price cap on Russian seaborne #oil comes into force as the West tries to limit Moscow’s ability to finance its war in #Ukraine.https://t.co/hH8ztA6Vnj
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) December 5, 2022
Klíčové světové přepravní a pojišťovací společnosti sídlí v zemích G7. Proto by limit mohl ztížit Moskvě prodávat svou ropu za vyšší cenu.
Rusko raději sníží produkci
Rusko, které je druhým největším vývozcem ropy na světě, v neděli prohlásilo, že strop nepřijme. Nebude prodávat ropu, na kterou se vztahuje, i kdyby muselo snížit produkci.
Prodej ropy a plynu do Evropy je jedním z hlavních zdrojů ruských devizových příjmů. A to již od doby, kdy sovětští geologové v desetiletích po druhé světové válce našli ropu a plyn v bažinách Sibiře.
Zdroj, který kvůli citlivosti situace nechtěl být identifikován, řekl agentuře Reuters, že v Rusku se připravuje dekret, který zakáže ruským společnostem a obchodníkům interagovat se zeměmi a společnostmi, které se řídí limitem.
V podstatě by taková vyhláška zakázala vývoz ropy a ropných produktů do zemí a společností, které cenový strop uplatňují.
Strop se bude pravidelně přezkoumávat
Cenový strop je nastaven na 60 USD za barel. To není moc pod úrovní 67 USD, za který se obchodovalo v pátek. EU a země G7 proto očekávají, že Rusko bude mít stále motivaci pokračovat v prodeji ropy za tuto cenu a zároveň akceptovat menší zisky.
Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že Peking bude pokračovat ve spolupráci v oblasti energetiky s Ruskem na základě respektu a vzájemného prospěchu.
EU a G7 mají výši stropu přezkoumat každé dva měsíce, přičemž první takový přezkum proběhne v polovině ledna.
„Tento přezkum by měl vzít v úvahu… účinnost opatření, jeho implementaci, mezinárodní dodržování a sladění, potenciální dopad na členy koalice a partnery a vývoj na trhu,“ uvedla Evropská komise v prohlášení.
Strop pro ropu bude následovat podobné opatření týkající se ruských ropných produktů, které vstoupí v platnost 5. února. Výše tohoto stropu ještě nebyla stanovena.
Ceny ropy rostou
Ceny ropy vzrostly kvůli obavám, že nový strop ceny ruské ropy by mohl v nadcházejících měsících narušit globální dodávky, informuje BBC.
Růst podpořilo i samostatné rozhodnutí hlavních zemí produkujících ropu nadále snižovat objem produkce, aby podpořily ceny. Cena ropy Brent v pondělí vzrostla téměř o 2 % na 87,25 dolaru za barel. Ale to je stále hluboko pod maximy zaznamenanými po ruské invazi na Ukrajinu.
Vyšší ceny ropy mají tendenci tlačit nahoru ceny benzínu a životní náklady. Ty například ve Spojeném království rostou nejrychleji za 41 let.