18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

Apple varuje před zpožděním dodávek iPhonu 14. Na vině je lockdown v Číně

Apple varoval zákazníky, aby očekávali zpoždění dodávek iPhonu 14. Továrna Foxconn v Číně, největší světová továrna na iPhone, byla uzavřena kvůli covidu-19. Informovalo o tom BBC či Euronews.

Technologický gigant uvedl, že jeho montážní závod v čínském Zhengzhou nyní funguje „s výrazně sníženou kapacitou.“ Podrobnosti o rozsahu snížení neuvedl. Úředníci nařídili lockdown ve čtvrti, ve které se nachází továrna provozovaná společností Foxconn, od 2 listopadu na sedm dní.

Čína nadále pokračuje ve své politice „nulového covidu“ a používá lockdowny k řešení i menších ohnisek.

„Jak jsme to dělali během pandemie covid-19, upřednostňujeme zdraví a bezpečnost pracovníků v našem dodavatelském řetězci,“ stojí v prohlášení společnosti Apple, která v září uvedla na trh svou novou řadu iPhonů.

„Nadále vidíme silnou poptávku po modelech iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Nyní však očekáváme nižší dodávky těchto telefonů, než jsme dříve předpokládali. Zákazníci se musí připravit na delší čekací doby.“ Podle serveru Euronews však Apple neuvedl, jak velké budou mít dodávky zpoždění.

Čína se potýká s ekonomickými problémy

Oznámení podle BBC pravděpodobně zklame investory, kteří doufali, že Čína v blízké budoucnosti zruší omezení zavedená kvůli covidu. Čínské akciové trhy v pátek prudce vzrostly na pozadí zvěstí o ukončení lockdownů.

Tvrdý přístup Pekingu k zastavení šíření viru si vyžádal obrovské ekonomické náklady. Vůdce země Si Ťin-pching, který tuto politiku osobně podpořil, ale nenaznačil, že se brzy zmírní. Nejnovější čísla ukazují, že druhá největší ekonomika světa se potýká s dlouhodobými problémy. Ty představují přetrvávající lockdowny, propad majetku a riziko globální recese.

Údaje o obchodu s Čínou zveřejněné v pondělí ukázaly, že její dovoz i vývoz se v říjnu nečekaně snížily. Jde o první propad od května 2020. Odchozí zásilky za měsíc klesly o 0,3 % oproti předchozímu roku, což je v ostrém kontrastu s nárůstem 5,7 % v září. Byl to nejhorší výkon od května 2020.

Země v neděli oznámila 5 643 nových infekcí Covid, což je nejvyšší denní počet za šest měsíců. Zhengzhou, kde se nachází továrna Foxconn, je hlavním městem provincie Henan ve střední Číně a je domovem asi 10 milionů lidí. V pondělí zaznamenala 3683 případů a 22 úmrtí.

Foxconn shání zaměstnance, slibuje vyšší mzdu

Případy byly také zjištěny uvnitř továrny, což vyvolalo náhlé uzavření. To vedlo k útěku pracovníků z areálu továrny, která zaměstnává asi 200 000 lidí. V pondělí společnost zahájila nábor nových zaměstnanců. Zaměstnancům, kteří opustili závod mezi 10. říjnem a 5. listopadem, nabízí jednorázový bonus 500 juanů (1678 Kč), pokud se vrátí do práce.

Podle prohlášení zveřejněného na svém náborovém účtu WeChat také nabízí zvýšení platu na 30 juanů (cca 100 Kč) za hodinu. To je výrazně více než základní plat 17–23 juanů (57–77 Kč), který někteří pracovníci podle agentury Reuters dostávali.

Foxconn revidoval svůj výhled na čtvrté čtvrtletí směrem dolů kvůli opatřením Číny ke kontrole covidu. Čtvrté čtvrtletí je pro technologickou společnost obvykle rušným obdobím, protože poptávka po elektronice roste před sezónou prázdnin na Západě koncem roku.

Společnost se sídlem na Tchaj-wanu je největším smluvním výrobcem elektroniky. Uvedla, že spolupracuje s provinční vládou Che-nan, aby „potlačila pandemii a co nejrychleji obnovila výrobu na plnou kapacitu“. Foxconn, formálně známý jako Hon Hai Precision Industry, představuje 70 % dodávek iPhonů do celého světa.

Apple očekává, že letos vyrobí nejméně o 3 miliony telefonů iPhone 14 méně, než bylo plánováno, kvůli slabé poptávce po modelech nižší třídy, uvedla v pondělí agentura Bloomberg News s odkazem na lidi obeznámené s plánem.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ