Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoburzy FTX, byl v pondělí zatčen na Bahamách. Američtí žalobci na něj podali trestní oznámení, má být vydán do USA. Informovalo o tom CNN či agentura Reuters.
Jižní obvod New Yorku, který vyšetřuje Bankman-Frieda a kolaps FTX a její sesterské obchodní firmy Alameda, potvrdil jeho zatčení na Twitteru.
„Dnes večer bahamské úřady zatkly Samuela Bankman-Frieda na žádost vlády USA na základě zapečetěné obžaloby podané SDNY,“ napsal americký právník Damian Williams. „Očekáváme, že v úterý ráno rozpečetíme obžalobu a v tu dobu budeme mít co říct.“
BREAKING: The former CEO of failed crypto firm FTX Sam Bankman-Fried has been arrested in the Bahamas at the request of the U.S. government, the U.S. attorney’s office in New York said Monday. https://t.co/X1M9zqxhjG
— The Associated Press (@AP) December 13, 2022
Bankman-Fried byl zatčen bez jakéhokoliv incidentu ve svém bytovém komplexu v Nassau v pondělí krátce po 18. hodině. Před soudem by měl stanout v úterý, uvedla v prohlášení Královská policie na Bahamách.
Zástupce právního týmu Bankman-Frieda okamžitě neodpověděl na žádost CNN o komentář.
Podvody s cennými papíry a praní špinavých peněz?
Krátce poté, co SDNY potvrdila jeho zatčení, Komise pro cenné papíry a burzu uvedla, že schválila samostatná obvinění týkající se „porušení zákonů o cenných papírech“ Bankman-Friedem.
Není jasné, jaké tresty 30leté bývalé krypto celebritě hrozí. Jeho společnost minulý měsíc utrpěla krizi likvidity a vyhlásila bankrot, z Bankman-Frieda se přes noc stal vyvrhel. Nejméně milion vkladatelů nemá přístup ke svým prostředkům.
Burza, která byla spuštěna v roce 2019 a sídlí na Bahamách, vyhlásila bankrot 11. listopadu poté, co se snažila získat peníze na odvrácení kolapsu. Ten způsobili obchodníci, kteří spěchali s výběrem 6 miliard dolarů z platformy během pouhých 72 hodin, uvádí agentura Reuters.
Obvinění by podle CNN mohla zahrnovat i podvody s cennými papíry a praní špinavých peněz.
Smlouva Spojených států s Bahamami umožňuje americkým žalobcům nechat obžalované vydat na americkou půdu, pokud by obvinění byla považována za tak závažná, že za ně hrozí odnětí svobody v délce nejméně jednoho roku v obou jurisdikcích.
Bankman-Fried obvinění z podvodu popírá
Během čtyř týdnů poté, co společnost FTX vyhlásila bankrot, se Bankman-Fried snažil vystupovat jako nešťastný výkonný ředitel, který za nic nemůže. Popíral obvinění, že podvedl zákazníky společnosti FTX.
„Vědomě jsem se nedopustil podvodu,“ řekl o víkendu BBC. „Nechtěl jsem, aby se něco z toho stalo. Rozhodně jsem nebyl tak kompetentní, jak jsem si myslel.“
Bankman-Fried měl v úterý vystoupit před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA. Ten požaduje vysvětlení toho, jak se společnost zhroutila. Po jeho zatčení k tomu ovšem již nedojde. „I když jsem zklamaná, že zítra nebudeme moci slyšet pana Bankmana-Frieda, zůstáváme odhodláni přijít na kloub tomu, co se stalo,“ uvedla Republikánská předsedkyně výboru Maxine Watersová.
„Podělal jsem to,“ říká Bankman-Fried
John J. Raye III., nový generální ředitel FTX, se nechal slyšet, že kolaps FTX pramení z koncentrace moci „v rukou velmi malé skupiny hrubě nezkušených a nesofistikovaných jedinců“, kteří nedokázali zavést prakticky žádné podnikové kontroly.
Ray také uvádí, že „aktiva zákazníků z FTX.com byla smíchána s aktivy z obchodní platformy Alameda.“ To je pro vyšetřovatele klíčový problém, protože FTX a Alameda byly na papíře samostatné entity.
Smíchání aktiv Bankman-Fried popírá. Přiznal však, že špatně řídil FTX a nevěnoval dostatečnou pozornost riziku. „Podívejte, podělal jsem to,“ řekl koncem minulého měsíce na DealBook Summit New York Times. „Byl jsem generálním ředitelem FTX… měl jsem zodpovědnost.“ Uznal také nedostatek podnikových kontrol a řízení rizik v podnicích, na které dohlížel.