Elon Musk prohlásil, že odstoupí z funkce generálního ředitele Twitteru, pokud za sebe najde náhradu. Ale přiznal, že tuto pozici nechce nikdo, kdo by dokázal sociální síť udržet při životě. Odstoupení miliardáře z čela Twitteru si sami odhlasovali uživatelé v jeho anketě. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.
Elon Musk řekl, že se vzdá funkce šéfa Twitteru, pokud se najde někdo „dost hloupý k tomu, aby se této práce ujal“. Pokud tak Musk učiní, stále však zůstane jeho majitelem. Navíc sdělil, že povede týmy v oblasti softwaru a serverů.
Musk nicméně dodal, že najít za sebe náhradu není snadné. „Nikdo, kdo by dokázal udržet Twitter při životě, tuto práce nechce,“ cituje televize BBC bývalého nejbohatšího člověka planety. Existují však spekulace o možných kandidátech.
Někteří lidé tvrdí, že by se do čela firmy mohl vrátit její spoluzakladatel Jack Dorsey, který na pozici generálního ředitele rezignoval v roce 2001.
Elon Musk to quit as Twitter CEO when replacement foundhttps://t.co/BrRKpjfCIu
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) December 21, 2022
V této souvislosti je zmiňována i provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandberg, inženýr a blízký důvěrník Muska Sriram Krishnan či bývalý poradce Donalda Trumpa a jeho zeť Jared Kushner.
Je to poprvé, co Musk zareagoval na výsledky své nedělní ankety, uvedl list The Guardian. V ní 57,5 procenta uživatelů Twitteru odhlasovalo jeho odstoupení z čela společnosti. Šéf Tesly je svými anketami známý.
Minulý rok v listopadu se zeptal svých sledujících, zda má prodat 10 procent akcií Tesly. Do hlasování se zapojilo více než 3,5 milionu lidí, přičemž 57,9 procenta z nich s prodejem souhlasilo. Akcie skutečně prodal.
Kritika ze všech stran
Muskův veřejný obraz utrpěl od jeho převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů utrpěl. Uživatele pobouřilo opětovné zavedení ověřování účtů v rámci předplatného Twitter Blue za 8 dolarů, které vedlo k rozmnožení falešných účtů.
Lidskoprávní organizace zase pobouřilo Muskovo moderování obsahu, které podle nich podporuje šíření nenávisti a dezinformací. Musk je známým ochráncem svobody slova, čehož se obávalo mnoho státníků, investorů i analytiků.
Polínko do ohně pak Musk přihodil, když zablokoval účty novinářům zabývajícím se sociální sítí. O přístup k účtům přišli The New York Times, The Washington Post a CNN. Ostrá reakce OSN a EU na sebe dlouho nenechala čekat.
Investoři vyvíjejí na Muska tlak, aby z čela Twitteru odstoupil. Ohrožuje totiž podnikání ve své elektromobilce Tesla. Akcie Tesly se v letošním roce propadly celkem o 65 procent, což sesadilo Muska z pozice nejbohatšího člověka světa.