V Číně vzrostl díky covidu-19 zájem o zdravotní pojištění u osob lehce nad 20 let. Vyplývá to z průzkumu americké společnosti Oliver Wayman z konce minulého roku, kdy čínské úřady opustily politiku nulového covidu. Informovala o tom stanice CNBC.
„Po pandemii se povědomí spotřebitele o zdraví hodně zvýšilo,“ prozradil ředitel firmy Oliver Wayman Kenneth Chow. Její průzkum v prosinci odhalil, že se lidé mírně nad 20 let více zajímají o zdraví, sport a wellness.
Celkem 47 procent respondentů uvedlo, že hodlá utratit více peněz na zdravotním pojištění, což je nárůst z říjnových 32 procent, píše CNBC. U lidí lehce nad 20 let se zdravotní pojištění nacházelo na druhém místě pod výdaji na potraviny.
China’s Covid wave drives up consumer interest in insurance after health system shortfalls https://t.co/ixbnZEIReB
— CNBC (@CNBC) January 26, 2023
V Číně má většina lidí takzvané sociální zdravotní pojištění. V jeho rámci zaměstnanci i zaměstnavatelé přispívají pravidelnými platbami do vládou řízeného systému. Mezi hráče v čínském zdravotním pojištění patří pojišťovny Ping An, PICC a AIA.
Z průzkumu Oliver Wayman vyplynulo, že 62 nepojištěných lidí si plánuje zdravotní pojištění pořídit a 44 procent pojištěnců plánuje zvýšení svého finančního krytí.
Ještě v roce 2019 před vypuknutím pandemie činily výdaje do zdravotního pojištění na osobu v Číně zhruba 535 dolarů podobně jako v Mexiku. Jenom pro srovnání, v USA tato částka v té době činila asi 10 921 dolarů na osobu.
Chaotické financování
Systém veřejného zdravotnictví v Číně je roztříštěný, uvedla Qingyue Meng z Pekingské univerzity. Fince do něj putují ze čtyř zdrojů: sociálního zdravotního pojištění, státního zdravotního rozpočtu, základních programů veřejného zdraví a plateb z vlastní kapsy.
Každý systém je přitom během řízení a přidělování rozpočtu spravován vlastním úřadem bez efektivní vzájemné koordinace, uvedla Meng v prosincovém vydání medicínského týdeníku The Lanced. Domnívá se, že se jedná o největší problém čínského zdravotního systému.
Pandemie v Číně vedla k přetížení nemocnic, což přivedlo nové pacienty k mezinárodní společnosti United Family Healthcare (UFH). Její zakladatelka Roberta Lipson prozradila, že firma má 11 nemocnic a 20 klinik mezinárodních standardů v několika čínských velkoměstech.
„Růst povědomí o důležitosti zajištěného přístupu ke zdravotní péči, stejně jako o UFH coby alternativního poskytovatele zdravotní péče, vede ze strany pacientů ke zvýšené poptávce po našich službách, kteří si mohou dovolit samoplatitelskou péči,“ uvedla Lipson.
„Tato zkušenost také vede ke zvýšenému zájmu o komerční zdravotní pojištění, které zase může pokrýt přístup k prémiovým soukromým poskytovatelům zdravotní péče,“ pokračovala Lipson. „Pacientům pomáháme výhody komerčního pojištění pochopit.“