Americký dolar ve čtvrtek vůči euru klesl na týdenní minimum, když údaje o německé inflaci pomohly zvednout společnou měnu a obavy ohledně bankovního sektoru ustoupily. Informovala o tom agentura Reuters či server FXStreet.
Inflace v Německu v březnu výrazně zpomalila díky nižším cenám energií. Stále však byla nad prognózami, což zvýšilo tlak na Evropskou centrální banku, aby dále zpřísnila svou měnovou politiku.
Údaje navíc ukázaly, že španělské spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly o 3,3 %, což je nejpomalejší tempo od 12měsíčního období do srpna 2021 a méně, než očekávali analytici.
Evropská centrální banka, která dala jasně najevo, že budoucí zvýšení sazeb bude záviset na ekonomických datech, zvýšila od července svou klíčovou depozitní sazbu o 350 bazických bodů na 3 %, protože se snaží zkrotit prudce rostoucí inflaci.
„Mezi ECB a FEDem se vyvíjí rozdíl, který bude mít dopad na dolar,“ řekl Bipan Rai, šéf FX strategie pro Severní Ameriku v CIBC Capital Markets v Torontu. „Evropské údaje o inflaci naznačují, že ECB musí udělat ještě více práce, což by mohlo do budoucna zacelit mezeru v úrokových sazbách mezi ECB a Fedem,“ dodal.
Dollar weakens as inflation data lifts euro – https://t.co/ySVLWwJpPi
— Investing.com News (@newsinvesting) March 30, 2023
Euro za rok vzrostlo o 2 %
Minulý týden Federální výbor pro volný trh zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů, jak se podle agentury Reuters očekávalo. Ale vzhledem k turbulencím v bankovním sektoru zaujal k výhledu opatrný postoj.
„Věříme, že hlavní pilíře síly amerického dolaru v loňském roce – agresivní zpřísnění ze strany Federálního rezervního systému a odolná americká ekonomika – pravděpodobně tuto měnu v budoucnu nepodpoří,“ uvedl Mark Haefele, investiční ředitel UBS Global Wealth Management.
Haefele doporučil zvýšit expozici ve vybraných měnách G10, včetně australského dolaru, japonského jenu a švýcarského franku. Ve čtvrtek bylo euro o 0,55 % vyšší na 1,09035, což je nejvíce od 23. března. Za rok euro vzrostlo téměř o 2 % poté, co v roce 2022 kleslo o 5,7 %.
„Euro bylo většinu loňského roku zasaženo dokonalou smrští otřesů, ale nyní se věci změnily pozitivním směrem,“ uvedli stratégové z BofA Global Research v poznámce. „Nicméně varujeme, že trh se opět předběhl a nacenil brzké škrty Fedu, přičemž změna cen pravděpodobně krátkodobě zatíží EURUSD.“
Brazílie a Čína přestanou používat dolar k obchodování
V pátek americký Úřad pro ekonomickou analýzu zveřejní cenový index osobních spotřebních výdajů (PCE), Fedem preferovaný ukazatel inflace. Údaje o inflaci PCE by mohly výrazně ovlivnit výkonnost USD vůči jeho hlavním rivalům, píše server FXStreet. Brazílie a Čína údajně dosáhly dohody o zbavení se amerického dolaru jako prostředníka v obchodních transakcích.
Čtvrteční údaje ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden mírně vzrostl. Zatím to nevypadá, že by zpřísnění úvěrových podmínek mělo materiální dopad na trh práce v USA, který zůstává napjatý.
Dolarový index, který měří měnu vůči šesti hlavním protějškům, byl o 0,468 % nižší na 102,16. Libra ve čtvrtek vůči dolaru vzrostla o 0,58 %, čímž se zvýšila o téměř 3 % za březen. Jedná se o její nejsilnější měsíční výkon od listopadu. Inflace v Británii nevykazuje žádné známky zpomalení.
Jak koreluje americký dolar s americkými akciovými trhy
Akciové trhy v USA se pravděpodobně změní na medvědí, pokud Federální rezervní systém přejde do zpřísňujícího cyklu v boji proti rostoucí inflaci. Vyšší úrokové sazby zvýší náklady na půjčky a zatíží investice do podnikání. V tomto scénáři se investoři pravděpodobně zdrží přijímání vysoce rizikových pozic s vysokou návratností. V důsledku averze k riziku a přísné měnové politiky by měl americký dolarový index (DXY) růst, zatímco široký index S&P 500 klesat a odhalit inverzní korelaci.
V dobách měnového uvolňování prostřednictvím nižších úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování za účelem nastartování ekonomické aktivity investoři pravděpodobně vsadí na aktiva, u kterých se očekává vyšší výnos, jako jsou akcie technologických společností. Nasdaq Composite je technologicky náročný index a očekává se, že v takovém období překoná ostatní hlavní akciové indexy. Na druhou stranu by se americký dolarový index měl změnit na medvědí kvůli rostoucí peněžní zásobě a slábnoucí poptávce po bezpečných přístavech.