Představitelé zemí Skupiny sedmi (G7) plánují na svém summitu v Japonsku tento týden zpřísnit sankce vůči Rusku. Kroky mají být zaměřené na energetiku a export, které napomáhají válečnému úsilí Moskvy. Informovala o tom agentura Reuters či The Japan Times.
Nová opatření budou oficiálně oznámena vůdci během setkání ve dnech 19. až 21. května. Mají se zaměřit na obcházení sankcí třetími zeměmi. Budou se také snažit podkopat budoucí ruskou výrobu energie a omezit obchod, který podporuje ruskou armádu, uvádí agentura Reuters.
Američtí představitelé také očekávají, že členové G7 budou souhlasit s úpravou svého přístupu k sankcím tak, aby alespoň u určitých kategorií zboží byly automaticky zakázány všechny vývozy, pokud nejsou na seznamu schválených položek.
Exclusive: Leaders of the G7 nations plan to tighten sanctions on Russia at their summit in Japan this week, with steps aimed at energy and exports aiding Moscow's war effort, officials said https://t.co/sRkLykaMen
— Reuters (@Reuters) May 15, 2023
Bidenova administrativa již dříve tlačila na spojence G7, aby zvrátili sankční přístup skupiny. Ten dnes umožňuje prodávat veškeré zboží do Ruska, pokud není výslovně uvedeno na černé listině. Tato změna by mohla pro Moskvu ztížit hledání mezer v režimu sankcí.
I když spojenci nesouhlasili s plošným uplatňováním restriktivnějšího přístupu, američtí představitelé očekávají, že v nejcitlivějších oblastech členové G7 přijmou předpoklad, že vývozy jsou zakázány, pokud nejsou na určeném seznamu výjimek. O konkrétních oblastech, kde by tato nová pravidla platila, se stále diskutuje.
„Měli byste očekávat, že na několika místech, zejména týkajících se ruské obranné průmyslové základny, dojde ke změně předpokladů,“ řekl podle The Japan Times americký úředník, který odmítl být jmenován.
Evropská unie má vlastní přístup
Přesné znění společných prohlášení vedoucích představitelů G7 je stále předmětem jednání a úprav, než bude zveřejněno během summitu. Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Japonsko, Kanadu, Francii, Německo, Itálii a Spojené království.
Zásah vedoucích představitelů G7 proti Rusku přichází v době, kdy západní spojenci Ukrajiny hledají nové způsoby, jak zpřísnit již tak restriktivní sankce vůči Rusku, od vývozních kontrol po vízová omezení a cenový strop ropy.
Někteří spojenci USA se bránili myšlence plošného zákazu obchodu a následného vydávání výjimek kategorie po kategorii. Evropská unie má například svůj vlastní přístup. Také v současné době jedná o svém 11. balíčku sankcí od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Většina sankcí se zaměřuje na lidi a země, které obcházejí stávající obchodní omezení.
„Někdy diskutovaný přístup ‚nejdříve vše zakážeme a povolíme výjimky‘ z našeho pohledu nebude fungovat,“ řekl jeden z nejvyšších představitelů německé vlády. „Chceme být velmi, velmi přesní a chceme se vyhnout nezamýšleným vedlejším účinkům.“
Ohrožení dohody o obilí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij byl tento týden v Evropě na setkání s papežem Františkem a také s vůdci z Francie, Itálie a Německa. Očekává se, že během jejich summitu v Hirošimě osloví vůdce G7, ať už virtuálně, nebo osobně, uvedli představitelé.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv minulý měsíc prohlásil, že krok G7 k zákazu vývozu do země způsobí, že Moskva ukončí černomořskou dohodu o obilí, která umožňuje životně důležitý vývoz obilí z Ukrajiny. Očekává se, že hlavním tématem G7 bude potravinová bezpečnost.