25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Britská ekonomika si letos povede nejhůře z G7, propadne se i pod Rusko  

Britská ekonomika bude mít v roce 2023 nejhorší výkon z ekonomik G7. Dokonce se propadne i pod Rusko. Vyplývá to z odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informují o tom Independent a BBC News.

MMF upravil v nejnovější aktualizaci prognózu letošního vývoje britské ekonomiky z růstu o 0,3 procenta na pokles o 0,6 procenta. Čeká ji tedy propad jako jedinou ekonomiku G7, dokonce se ocitne pod tou německou a ruskou, napsal Independent.

Fond špatnou výkonnost britské ekonomiky vysvětluje vysokými cenami energií, zvyšováním daní, rostoucími náklady na hypotéky a nedostatkem pracovních sil, který se zhoršil po brexitu a během pandemie covidu-19.

Přestože se jedná o chmurnou prognózu, země je podle MMF na „správné cestě“, píše BBC News. Britská ekonomika poroste v roce 2024 o 0,9 procenta, což je nárůst z původně odhadovaných 0,6 procenta.

MMF predikuje, že americká ekonomika letos zrychlí o 1,4 procenta, německá o pouze 0,1 procenta, francouzská o 0,7 procenta, italská o 0,6 procenta, japonská o 1,8 procenta a kanadská 1,5 procenta.

Británie tyto odhady překoná

Stínová kancléřka za labouristy Rachel Reeves v reakci na prognózu MMF přiznala, že existuje příliš mnoho náznaků zaostávání britské ekonomiky v porovnání se zbytkem G7. „Vláda by měla udělat vše, co je v jejích silách, aby byla naše ekonomika silnější a rostla.“

A pokračovala: „Je to jediný způsob, jak se můžeme posunout dál. Příliš dlouho jsme se potáceli z krize do krize.“ Konzervativní ministr Richard Holden však výhled MMF nebere vážně. Podle něj britská ekonomika překvapí.

To potvrdil pro Sky News. Na otázku, zda by Británie mohla dokázat, že se MMF mílí, odpověděl: „Myslím, že ano.“ V jiném rozhovoru pro Times Radio zase tvrdil, že se jedná o pouhou předpověď, nikoli skutečnost.

„V posledních několika letech se mýlil. Myslím, že Británie může tyto předpovědi překonat,“ zkritizoval politik práci MMF. Jeho slova nepřímo potvrdil i ředitel Institutu pro fiskální studie Paul Johnson. I podle něj nebyly prognózy fondu vždy správné.

Nicméně dodal, že se jedné o jeho optimističtější předpovědi než před několika měsíci. Očekávají se také odhady Bank of England, které by rovněž mohly být optimističtější než před dvěma, třemi měsíci.

Ve zprávě MMF také stojí, že globální inflace by letos mohla klesnout z 8,8 procenta na 6,6 procenta a o rok později na 4,3 procenta. Zvyšování úroků centrálních bank totiž ochlazuje poptávku a brzdí růst cen.

Ekonomové nicméně očekávají, že inflace letos stejně zpomalí. Ceny zemního plynu totiž letí strmě dolů. Centrální banky očekávají, že se letos inflace v jednotlivých ekonomikách zastaví na jednociferných hodnotách. Obavy z globální recese však přetrvávají, zejména pak právě v Británii.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.