Dnešní zahájení Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu přichází v době, kterou prezident fóra Börge Brende označil za „nejkomplikovanější geopolitický a ekonomický kontext za poslední desetiletí“.
Toto setkání, které si zvolilo motto „obnovování důvěry“, se tak uskuteční v napjaté atmosféře.
V posledních letech se zdálo, že konference v Davosu poněkud ztratila na významu, ale letos se situace mění. Na seznamu účastníků se objevují významné osobnosti, jako je čínský premiér Li Čchiang, francouzský prezident Emmanuel Macron, nový argentinský prezident Javier Milei, americký ministr zahraničí Antony Blinken a ukrajinský prezident Zelenskyj.
⚡️ Media: Zelensky expected to visit Switzerland next week.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) January 9, 2024
The president is expected to travel to Davos to attend the World Economic Forum and to visit Bern to meet some or all members of the Swiss government, Tages-Anzeiger wrote, citing its sources.https://t.co/sdc7stxbsy
Z oblasti byznysu se očekává účast zakladatele Microsoftu Billa Gatese a vývojáře chatbota ChatGPT Sama Altmana.
Na obzoru nejistota
Podle průzkumu mezi více než šedesáti předními ekonomy z celého světa čeká světovou ekonomiku rok s horšími vyhlídkami na růst a s nejistotou. Ta pramení z geopolitických sporů, přísných podmínek financování a zásadních vlivů umělé inteligence.
Zhruba 56 procent dotazovaných letos očekává celkové oslabení globálních ekonomických podmínek.
Fórum také každoročně poukazuje na nerovnosti ve společnosti. Podle skupiny Oxfam se společný majetek pěti nejbohatších mužů světa od roku 2020 více než zdvojnásobil na 869 miliard dolarů, zatímco pět miliard lidí zchudlo.
Oxfam v pondělí vyzval vlády, aby omezily moc společností rozbitím monopolů, zavedením daní z nadměrného zisku a bohatství a podporou alternativ k akcionářské kontrole, jako jsou například formy zaměstnaneckého vlastnictví.
Českou republiku na fóru budou reprezentovat ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.