Japonské akcie čelily výraznému poklesu, když referenční index Nikkei 225 uzavřel o 5,81 procent níže v návaznosti na pokles akcií na Wall Street. Ten vyvolal obavy o americkou ekonomiku a posilující jen. Jednalo se o druhý největší bodový pokles v historii a největší pokles v procentním vyjádření od března 2020.
Širší index Topix si také pohoršil, když v pátek ztratil 6,14 procent. Své postřehy vyjádřili i odborníci na trh, přičemž společnost IwaiCosmo Securities poznamenala, že „řetězec poklesů akciových trhů se po propadech amerických a evropských indexů nezastavil“.
Nálada na trhu se rychle ochladila, protože slabé údaje o výrobním sektoru v USA vedly k obavám z možné recese. Ty dále posílilo rozhodnutí Bank of Japan o zvýšení úrokových sazeb a posílení jenu. Společnost Daiwa Securities zdůraznila dopad těchto faktorů na trh, což vedlo k poklesu tokijských akcií.
Japan’s Nikkei Plunges 5% as Selloff Accelerates
— TRADING ECONOMICS (@tEconomics) August 2, 2024
The Nikkei 225 Index sank as much as 5% to below 36,500 on Friday, hitting its lowest levels in nearly six months as investors sold off Japanese equities following a haw…
More here: https://t.co/FyutRFryAk pic.twitter.com/7ZrwAzn4np
Výrazné ztráty akcií byly zaznamenány napříč významnými společnostmi: Tokyo Electron klesla o 11,98 procent, SoftBank Group o 8,03 procenta a Toyota skončila o 4,22 procent níže. Posílení jenu vůči dolaru po nedávných rozhodnutích centrální banky zvýšilo tlak na japonské výrobce a přispělo k celkovému poklesu trhu.
Srovnání s Černým pondělím
Nedávný pokles indexu Nikkei 225 připomíná historické události na trhu, přičemž zprávy jej přirovnávají k nejhorší jednodenní ztrátě od Černého pondělí v roce 1987. Obavy investorů z nadhodnocených akcií vedly k výraznému poklesu tokijského indexu, který smazal předchozí zisky způsobené nadšením ze společností souvisejících s umělou inteligencí.
Rozruch na světových trzích dále prohloubily slabé údaje vyvolávající obavy z dopadu rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách na hospodářský růst. Analytici zaznamenali změnu v chování obchodníků, kdy někteří prodávali japonské akcie, aby si vytvořili pozici pro americké akcie, což zdůraznil Nicholas Smith z analytické společnosti CLSA, když zmínil „moment bezhlavého kuřete“ na trzích.
Nedávné zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan z 0,1 procento na 0,25 procent přispělo k nejistotě na trhu, přičemž prudký růst jenu vůči dolaru ovlivnil společnosti jako Mitsubishi UFJ Financial Group Inc, Toyota Motor Corp, Sony Group Corp a SoftBank Group Corp. Tento vývoj spolu s poklesem společností souvisejících s čipy, jako je Tokyo Electron, odrážel širší tržní problémy, kterým Japonsko čelí v prostředí globální ekonomické nejistoty.