Kalifornský generální prokurátor Rob Bonta zahájil průlomovou žalobu proti společnosti Exxon Mobil. V níž obviňuje ropného giganta z udržování zavádějícího příběhu o recyklaci plastů, který podnítil značnou krizi znečištění.
Tato žaloba, jejíž výše se odhaduje na miliardy dolarů, přichází na základě více než dvouletého vyšetřování praktik jednoho z předních výrobců jednorázových plastů. Důsledky této žaloby mají potenciál změnit podobu odpovědnosti petrochemických podniků ve Spojených státech.
Žaloba podaná v San Franciscu tvrdí, že společnost Exxon Mobil vedla „desetiletí trvající podvodnou kampaň“, která spotřebitele uváděla v omyl a přesvědčovala je, že jejich plastové výrobky budou po použití recyklovány. „Znečištění plasty bylo podpořeno mýtem o recyklaci,“ prohlásil Bonta a označil společnost Exxon Mobil za hlavního přispěvatele k této rozšířené dezinformaci.
Žaloba nastiňuje, že přílišná propagace symbolu recyklace na plastových obalech vedla ke zvýšení spotřeby jednorázových plastů. Což významně přispělo k ekologické krizi.
BIG NEWS! California sues @exxonmobil for a “decades-long campaign of deception” that overhyped #recycling & gave rise to the plastic pollution crisis.
— Center for International Environmental Law (@ciel_tweets) September 23, 2024
👀 Check this report for why & how more states can hold plastic polluters accountable.
💪 Who's next?https://t.co/SPvwwSjBHz
Spalování místo recyklace
Podle Bontovy kanceláře je skutečností, že v USA se recykluje pouze asi 5 procent plastového odpadu. Jde o údaj odvozený z odhadů skupiny Beyond Plastics. Produkce plastů, zejména jednorázových, přitom každoročně stále stoupá. Tento nesoulad mezi propagovanými ideály recyklace a skutečnými možnostmi zpracování poukazuje na systémové problémy při řešení plastového odpadu.
Úřad pana Bonty vedl od dubna 2022 důkladné vyšetřování, v němž se snažil vyvodit odpovědnost za zavádějící tvrzení společnosti Exxon Mobil o jejím takzvaném programu „pokročilé recyklace“. Žaloba tvrdí, že velká část odpadu zpracovávaného v rámci tohoto programu končí jako palivo, místo aby byla znovu použita na nové výrobky. „Program pokročilé recyklace není ničím jiným než trikem pro vztahy s veřejností,“ tvrdí žaloba. Zdůrazňuje, že omezený materiál, který je skutečně recyklován, je prodáván za vyšší cenu.
Výsledek by mohl být průlomový
Důsledky plastového odpadu přesahují pouhou degradaci životního prostředí. Proniká do lidského těla, přičemž mikroplasty byly objeveny v pitné vodě a půdě. Bonta si uvědomuje rozsáhlost tohoto problému a zasazuje se o změnu vnímání veřejnosti, pokud jde o účinnost recyklace. Vyzývá spotřebitele, aby kladli důraz na opětovné použití namísto spoléhání se na recyklaci. „Lidé musí znát hranice recyklace a skutečnost, že to, o čem si léta mysleli, že recyklují, ve skutečnosti recyklováno nebylo,“ uzavřel.
Právní konfrontace proti velkým ropným a plynárenským společnostem nabírají na síle po celé zemi. Tento soudní proces tak může posloužit jako klíčový moment pro obhajobu životního prostředí a odpovědnost společností v oblasti znečištění plasty. Investoři i spotřebitelé pozorně sledují vývoj tohoto případu. Jeho výsledek by mohl znamenat významnou změnu v tom, jak petrochemický průmysl funguje ve vztahu k odpovědnosti za životní prostředí.