Elon Musk končí s tučnými částkami, které mířily do politiky. Po období, kdy byl jedním z nejviditelnějších sponzorů republikánů a neoficiálním členem Trumpova týmu, teď mění kurz – chce se opět zaměřit na byznys.
„Co se týče politických výdajů, budu toho v budoucnu dělat mnohem méně,“ prohlásil na konferenci v Kataru. A stručně dodal: „Myslím, že jsem udělal dost.“ Do voleb 2024 nasypal téměř 290 milionů dolarů. Žádný jiný dárce se k této částce ani nepřiblížil.
Elon Musk said he plans to significantly scale back his political spending, adding that he does "not currently see a reason" to invest his money in politics. https://t.co/MciUPUCwJ1
— CBS News (@CBSNews) May 20, 2025
Musk byl dříve Trumpovým horlivým podporovatelem. Po volbách se stáhl do jeho rezidence v Mar-a-Lago, kde s nadsázkou sám sebe pasoval do role „prvního kámoše“ nového prezidenta. Stál v čele vládního útvaru DOGE, který měl zefektivnit státní výdaje. Jeho přístup byl ale razantní – propustil desítky tisíc úředníků a škrty zasáhly i federální programy. Sklidil za to tvrdou kritiku a Tesla během prvního čtvrtletí roku přišla o 71 procent čistého zisku.
Nechává si otevřená zadní vrátka
S rostoucím odporem veřejnosti se zhoršilo i vnímání jeho firem. Zatímco v roce 2021 byla Tesla podle průzkumu Axios Harris Poll 100 na osmém místě mezi nejviditelnějšími značkami v USA, letos spadla na 95. místo. U hodnocení charakteru skončila dokonce poslední.
Musk se oficiálně stáhl z Bílého domu už minulý měsíc. Řekl, že dál bude věnovat „jeden až dva dny týdně“ záležitostem vlády, pokud o to prezident požádá. Uvádí však, že momentálně nevidí důvod k dalším politickým investicím, ačkoliv si nechává otevřená vrátka: „Pokud uvidím důvod, budu utrácet dál.“
Musk se nyní vrací k jádru svého podnikání. Na konferenci potvrdil, že zůstává CEO Tesly na dalších pět let a prioritou je pro něj „rozumná kontrola“ nad firmou. S Trumpem se nicméně zcela nerozešel – doprovázel ho i na nedávném turné po Blízkém východě, kde oznámil rozšíření služeb Starlink v Saúdské Arábii.
Z role hlavního politického dárce se tedy Musk stahuje stejně rychle, jako do ní naskočil.