18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Zuckerberg čelí kritice kvůli budoucím plánům. Chce vydat Instagram pro děti

Obezita, snížení kvality spánku či zvýšení rizika deprese a sebevraždy. Takové dopady může mít dle odborníků vysoká konzumace sociálních sítí. Skupina bojující za práva dětí se proto ve čtvrtek oficiálním dopisem obrátila na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Požadují po něm zastavení vývoje aplikace Instagram pro děti. Uvedla to agentura Reuters.

Nová verze Instagramu by byla cílená na děti pod 13 let, především však na ty mezi 10 a 12 roky. Ty starší se už totiž dle odborníků na „klasický“ Instagram pod falešnými údaji dostaly a stejně ho kvůli nové dětské verzi neopustí. Organizace Campaign for a Commercial-Free Childhood (CCFC) prosí v oficiálním dopise šéfa Facebooku, aby vzal zdraví dětí při tvorbě nové aplikace v potaz.

Podle CCFC Instagram nutí děti soustředit se na svůj vzhled a sebe-prezentaci, jelikož jim hezké fotky „seženou“ více srdíček od ostatních uživatelů. Aplikace dle nich také podporuje strach z toho, že o něco přijdou, a tak telefon raději nepouští z ruky. Organizaci vadí také marketing, který děti od nízkého věku ovlivňuje. „Přítomnost dětí v aplikaci sice Facebooku navýší uživatelskou základnu a sežene jim více rodinných dat, ale zvýší také citlivost dětí k manipulaci a vykořisťování,“ uvádí dopis.

Děti už ale online jsou. Chceme jim pomoci růst, hájí Instagram pro děti Facebook

Dopis podepsalo 35 organizací a 64 osobností jako jsou psychologové nebo právníci specializující se na lidská práva. Upozorňují také na to, že Instagram je spojovaný s tvorbou poruch příjmu potravy, kyberšikanou či sexuálním zneužíváním. Vadí jim také neoznačená reklama či takzvaný product placement. Tedy umístění reklamního předmětu do videa či fotografie. Apel doplnila CCFC také výzkumem Královské společnosti pro veřejné zdraví, který Instagram označil za nejhorší sociální síť pro duševní zdraví.

Facebook už dříve uvedl, že aplikace Instagram pro děti by byla řízená rodiči, a že chce dětem pomoci růst a učit se. „Děti už online jsou, chtějí se spojit s rodinou a kamarády, užít si zábavu. My jim chceme napomoci k tomu, aby se pohybovaly v bezpečném a vhodném prostředí,“ uvedl pro BBC Facebook. Doplnil, že jedním z hlavních důvodů je také snaha zabránit dětem v obcházení pravidel a přihlašování se na „dospělý“ Instagram.

Z toho důvodu dále Facebook uvedl, že by vývoj aplikace konzultoval s psychology, experty na vývoj dětí a jejich bezpečnost, stejně jako vhodnými právníky. V aplikaci pro děti by také reklamu nezobrazoval. Facebook v současnosti čelí další kritice ohledně nezodpovědnosti při generování obsahu. Obviňovaný je z šíření dezinformací či nenávistných příspěvků. Kritika se ale snáší i na jiné aplikace, v Dánsku s ní bojuje například video aplikace Tik Tok.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ