Kombinace stresu a úzkosti způsobených covid-19, trendu legalizace a toho, že lidé zůstávají doma, vyvolala v USA trvalé zvýšení poptávky po marihuaně. Během víkendu po Dni díkůvzdání dosáhl prodej konopí ve Spojených státech rekordní úrovně. Informovala o tom agentura Reuters.
Prodej marihuany prudce vzrostl na začátku března a dubna, kdy začalo docházet k lockdownům. I když mnozí očekávali, že počáteční nárůst zmizí, měsíční tržby stále dosahují rekordů.
Jedna z předních společností zabývajících se shromažďováním údajů o konopí a výzkumnými společnostmi Akerna uvedla, že tržby na Zelenou středu (Green Wednesday), jak je známý předvečer Dne díkůvzdání, se vyšplhaly o 80% nad denní průměr tohoto roku a dosáhly denního historického rekordu.
Výpočty společnosti, založené na údajích shromážděných z partnerských lékáren v 19 amerických státech a upravených tak, aby promítly celý trh, ukazují celkový prodej konopí za minulý víkend v hodnotě kolem 238 milionů dolarů. To je téměř o 14% více než loni.
Předběžná kopie zprávy výzkumné firmy New Frontier Data, která má být zveřejněna příští týden, ukázala, že čtyři z deseti uživatelů zvýšili svoji celkovou spotřebu a více než polovina uvedla, že se s cílem zlepšení duševního zdraví obrátila na konopí.
Třicet pět států USA povoluje užívání lékařské marihuany, některé s omezeními, a 15 států, plus District of Columbia, legalizovalo její rekreační užívání. Někteří ovšem tvrdí, že způsobuje závislost a že nebyl proveden dostatečný výzkum k prokázání lékařských výhod.
Stuart Titus, investor do konopí a generální ředitel společnosti Medical Marijuana, říká, že rok 2021 může být rokem, kdy se konopí stane stejně snadno dostupným jako alkohol a tabák.
Marihuana ovšem zůstává nezákonná podle federálních zákonů, což omezuje přístup tohoto odvětví k bankovním službám a financování. Zvolená viceprezidentka Kamala Harris slíbila, že to změní.