Indická vláda rozhodla ve čtvrtek o pravidlech, jež mají zpřísnit fungování sociálních sítí jako je Facebook či WhatsApp. Jedná se o krok následující napjaté vztahy tamní administrativy s velkými technologickými firmami, především Twitterem. Nově tak budou muset sítě stahovat nevhodný obsah, sdílet jeho původ nebo vytvořit nové pracovní pozice. Uvedla to agentura Reuters.
Odpovědnost za zneužívání on-line platforem. Tak zní hlavní důvod indického premiéra Narendra Modiho pro zavedení přísnějších pravidel fungování sociálních sítí. Indie totiž už delší dobu s velkými technologickými firmami bojuje. Největším rivalem se doposud jevil Twitter. A to především poté, co odmítl stáhnout obsah ohledně protestů indických farmářů. Sice nakonec zablokoval některé profily, zavrhnul však požadavek omezit účty novinářů, aktivistů či politiků.
„Sociální sítě jsou v naší ekonomice vítány. A to proto, že se jim tady daří, přinesly k nám dobrý obchod i velký počet uživatelů, a navíc podpořily obyčejné Indy,“ sdělil však pro CNN ministr informačních technologií Ravi Shankar Prasad. Indie totiž pro technologické giganty není malým trhem, kromě Číny má nejvíce internetových uživatelů na světě. Novým pravidlům se tak budou sociální sítě nejspíše muset podřídit. Mezi jejich nové povinnosti pak patří hlavně zveřejňování autora příspěvku či stažení závadného obsahu do 36 hodin od požadavku indické vlády.
Světový tlak na sociální sítě sílí, k Austrálii se tak s novými pravidly přidala Indie
Kromě toho budou muset sociální sítě vytvořit nová pracovní místa jako například pozici úředníka pro dodržování tamních zákonů, zpracovávání stížností indických uživatelů či zprostředkovatele mezi médii a vládou. Součástí by měla být také pravidelná měsíční zpráva ohledně jednotlivých kroků společností. Zatím však není jisté, kdy bude podrobný soupis vymahatelných pravidel zveřejněný. Od té chvíle do tří měsíců by však měl podle indické vlády začít platit. Menší sociální sítě by však měly spolupracovat ihned.
Společnosti Facebook i Twitter vyjádřily ochotu si pravidla prostudovat a s indickou vládou i nadále spolupracovat. WhatsApp situaci odmítl komentovat, společně s Facebookem má však v Indii kolem 500 milionů uživatel. Podobného čísla v Indii dosahuje také YouTube. Nová omezení ale dopadnou také na Netflix a Amazon. Streamovací platformy budou totiž svůj obsah muset rozdělit do pěti kategorií podle toho, pro jaký věk uživatelů je určený.
Tlak na sociální sítě se tak zvětšuje po celém světě. Kromě zodpovědnosti požadují vlády, mediální organizace i aktivisti větší komunikaci ohledně jejich příjmů. Velké agregáty jako Google či Facebook totiž sdílením zpráv a dosazováním vlastních reklam „kradou“ výdělek z nich novinářům, již jsou pravými autory původního obsahu. Téma se proto stalo také hlavním rozporem mezi Facebookem a australskými médii i vládou. Ve čtvrtek tak v Austrálii prošel zákon zavazující Facebook k uzavření smluv s tamními médii.