Vedoucí asi nejmocnějších online platforem na světě stanuli ve čtvrtek před Kongresem. Odpovídat museli na otázky ohledně zodpovědnosti za šíření dezinformací a navádění k násilí. Šéfové Twitteru, Facebooku a Googlu měli napřed zareagovat pouze slovy ano, či ne. Takto odpovědět ale zvládnul jen zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Uvedla to agentura Reuters.
Online sezení před Kongresem bylo ve čtvrtek uspořádáno především kvůli napadení Kapitolu ze začátku ledna. Zákonodárci chtěli vyšetřit, jakou roli hrály v protestu sociální sítě. Zároveň jde ale o vystupňovaný boj, ve kterém se politici snaží šéfům technologických firem prokázat vinu. Výzkumy totiž ukazují, že zavádějící, a často i nebezpečný, obsah je i přes několik upozornění na sítích stále k dohledání.
Podle vedoucího Twitteru Jacka Dorseyho je jeho společnost zodpovědná. V potaz by se ale měl brát širší „ekosystém“ sociálních sítí. Šéf Googlu Sundar Pichai uznal, že vždy cítí zodpovědnost, otázka je ale dle něj příliš složitá. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že zodpovídat může pouze za snahu vytvářet „efektivní systémy“. Pravá odpovědnost prý leží na bývalém prezidentu Donaldu Trumpovi a výtržnících, kteří Kapitol napadli.
„Útok a hnutí, které ho motivovalo, začalo vznikat na vašich platformách,“ oponoval ale dle Reuters šéfům demokrat Mike Doyle. Podobný názor měli nejspíše také aktivisté, kteří ve čtvrtek na National Mall blízko Kapitolu postavily papírové postavy podnikatelů. Zobrazeni byli totiž právě jako výtržníci z 6. ledna.
Vyčítáno bylo šéfům sociálních sítí také nedostatečné blokování dezinformací o covidu-19 a současných vakcínách. Republikáni poukazovali také na negativní dopady sociálních sítí na dětské a mladistvé uživatele. Kritizovali proto především plány Facebooku na vytvoření Instagramu pro děti.
Zisk nad zodpovědností? O osudu sociálních sítí rozhodl i Twitter
Podle zákonodárců tak i přes snahu vyjít politikům vstříc upřednostňují podnikatelé nad zodpovědností zisky z aktivit uživatelů. „Vy ty prostředky máte. Ale znovu a znovu si vybíráte zisk nad zdravím a bezpečností našich lidí,“ uvedl dle CNN Doyle.
Facebook v pondělí uvedl, že loni na podzim smazal na 1,3 miliardy falešných účtů a kvůli kontrole obsahu zaměstnal přes více než 35 tisíc lidí. Twitter zase plánuje k lživým příspěvkům o koronaviru přidávat upozornění. YouTube měl pak za poslední měsíc smazat na deseti tisíce závadných videí.
Takové kroky ale zákonodárcům nestačí, a tak je možné, že brzy představí přísnější legislativu. Jednalo by se například o odstranění sekce 230 z takzvaného Communications Decency Act. Ten chrání platformy před odpovědností za obsah uživatelů. Mark Zuckerberg má ale vlastní plány. Ve svém prohlášení uvedl, že by sekce měla i nadále platit ve chvíli, kdy se budou sociální sítě snažit dodržovat nejlepší možné praktiky.
Jednání před Kongresem proto kvůli trvajícím neshodám připomínalo spíše duel mezi zákonodárci a podnikateli. V jednu chvíli tak očividně rozčilený šéf Twitteru Jack Dorsey sdílel na své síti dotazník s otazníkem. Uživatelé mohli odpovědět pouze ano, nebo ne. Dorsey tím odkazoval na úvodní otázku zákonodárců. Za prvních třicet minut hlasovalo přibližně 40 tisíc uživatelů. Prozatím rozhodli o tom, že Twitter by zodpovědnost za šíření dezinformací nést měl.