Komise pro lidská práva v New Yorku udělila v úterý televizní stanici Fox News nejvyšší pokutu v historii. Zaplatit milion dolarů bude muset kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování zaměstnankyň. Důvodem je ale také zneužívání vyšších pracovních pozic pro odplaty na ženách, které se odmítly sexuálních nabídek účastnit. Uvedl to server Al Jazeera. Vysoká částka by pak v duchu #metoo měla dle komisařů odstrašit další společnosti od podobných praktik.
Hnutí #metoo započaté vlnou obvinění ze sexuálního obtěžování mocných či známých mužů z roku 2016 je stále živé. Komise pro lidská práva v New Yorku totiž pokutu ve výši milion dolarů udělila v úterý televizní stanici Fox News na základě vyšetřování z roku 2017. V té době se objevilo několik oznámení týkajících se sexuálního obtěžování na pracovišti. Kromě pokuty se zaměstnanci Fox News povinně zúčastní kurzů namířených proti vzniku dalšího obtěžování. Zároveň bude muset médium opustit politiku zaručující, že se stížnosti žen vyšetří pouze interně.
Podle podepsaných smluv totiž musely zaměstnankyně svůj problém řešit se společností, kterou obviňovaly, místo toho, aby předstoupily před soud. O případech se pak média mohla dozvědět jen těžko. „Pokud lidé poruší zákon a budou diskriminovat nebo obtěžovat jiné, bude následovat přísné penále“ varovala na základě případu Fox News ředitelka Komise pro lidská práva Carmelyn Malalis. Komisaři totiž doufají, že jejich rozhodnutí o vysoké pokutě odstraší další společnosti od podobného chování. „Naše nařízení demonstruje, že v New Yorku není nikdo nad zákonem,“ dodala podle CNBC Malalis.
S novou šéfkou Fox News měla přijít náprava. Někteří ale pochybují
Případ zahájila roku 2016 stížnost zaměstnankyně Gretchen Carlson vůči šéfovi televizní stanice Rogeru Ailesovi. Dle ní jí totiž dělal nevyžádané sexuální nabídky a po odmítnutí ji trestal pracovním znevýhodňováním. Například méně času ve vysílání, sledování sms zpráv nebo udělování úmyslné špatných pracovních úkolů nahlásily i jiné zaměstnankyně. Ailes následně odstoupil a roku 2017 v 77 letech zemřel. Rok poté převzala vedení televizní stanice Suzanne Scott, která měla předchozí praktiky odstranit. „I když stanice Fox News dosud plně s komisí spolupracovala, bude pokračovat v zavedení rozsáhlých preventivních opatření proti jakýmkoli formám obtěžování či diskriminace,“ uvedlo vedení v reakci na rozhodnutí komise.
O „nápravě“ televizní stanice Fox News však pochybuje například právnička Nancy Erika Smith zastupující Carlson roku 2016 v jejím obvinění vůči bývalému šéfovi. Podle ní stanice Fox News nadále vytváří toxické prostředí, a to především pro ženy. Vedení stanice na druhou stranu tvrdí, že „neúnavně poslední roky pracovalo na tom, aby rapidně změnilo pracovní kulturu“.
Zvýšit se měl například počet HR pracovníků nebo interní monitorování a investigace. Podle Komise pro lidská práva zřídí povinně stanice anonymní linku pro případné oběti. Dva roky bude také dodržování pravidel komise kontrolovat. „Tohle je esence #metoo. Případ může inspirovat ostatní, aby vyšli ven s podobnými zkušenostmi,“ popsala dále případ šéfka komise.
Bývalý moderátor viní Fox News z dvojího standardu
Že má ale Fox News i nadále s čím bojovat dokládá nedávný případ Eda Henryho. Bývalého moderátora vyhodili z práce loni v létě na základě obvinění ze znásilnění a dalšího zneužívání své pracovní pozice. Ve středu však podal žalobu na šéfku stanice Suzanne Scott kvůli narušení soukromí a pomluvě. Dle bývalého moderátora panuje ve společnosti dvojí standard, jelikož Scott měla Henryho „vhodit pod autobus“ jen aby si vytvořila lepší pověst a zakryla chování prezidenta Fox News Jay Wallace. Ten měl mít totiž údajně vztah se svou podřízenou, přesto, že je ženatý. Henry však zatím nepředložil žádné důkazy.