Kvůli snaze zjednodušit svoji strukturu se společnost Royal Dutch Shell rozhodla přemístit své ředitelství z Nizozemí do Velké Británie. Upravit by si také měla jméno na Shell. Začátkem prosince by akcionáři měli o změně hlasovat v Rotterdamu. Korporace čelí dlouhodobým neshodám s nizozemskou vládou a rozhodnutí tamního soudu o výrazném snížení jejích emisí. V úterý to uvedly agentura Reuters a server BBC.
Podle plánu korporace Royal Dutch Shell by se mělo její ředitelství společně s ředitelkou financí a dalšími výše postavenými zaměstnanci přemístit do Velké Británie. Společnost tím chce zjednodušit svoji strukturu a vyhnout se zvyšujícímu se tlaku ze strany nizozemské vlády a legislativy.
O změně budou akcionáři hlasovat 10. prosince v Rotterdamu. Po odsouhlasení by si rovněž firma změnila jméno z Royal Dutch Shell na kratší Shell. Původní jméno nesla od svého založení roku 1890.
Společnost se s nizozemskou vládou dlouhodobě dohaduje o 15procentní srážkové dani uvalené na dividenda. V květnu letošního roku také soud v Haagu rozhodl o tom, že Shell musí do roku 2030 snížit své emise oxidu uhličitého o 45 procent v porovnání s jejich množstvím vypuštěným roku 2019. Nizozemsko-britská korporace se však proti soudu hodlá odvolat. V úterý to uvedl server BBC.
Akcie společnosti by se však i nadále měly obchodovat v Amsterdamu a New Yorku. Případný přesun ředitelství pak uvítal britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng. Na svůj Twitter účet napsal, že „se jedná o jasný projev důvěry v britskou ekonomiku“. Nizozemská vláda na druhou stranu prohlásila, že „je nepříjemně překvapená“.
Navzdory názoru ředitele usiluje americký investor o rozdělení společnosti Shell
Aby změna prošla, potřebuje pro ni hlasovat alespoň 75 procent akcionářů. „Současná komplexní struktura akcií je předmětem nátlaku a nemusí být v budoucnosti udržitelná,“ okomentovalo pak podle serveru CNN plán vedení společnosti.
Návrh jiné struktury oznámila společnost poté, co začal americký aktivistický investor usilovat o rozdělení firmy. Podle něj by měla mít dvě hlavní větve, přičemž jedna by se věnovala obchodování s ropou a plynem a druhá se zaměřila na produkci obnovitelné energie.
Takovou možnost však ředitel firmy Ben van Beurden zásadně odmítl. Podle něj může firma posun k „zelené“ energii dokázat pouze, pokud ho bude financovat právě prodej ropy a oleje.
Korporace má duální akciovou strukturu od roku 2005. Od té doby operuje ve Velké Británií, ale má nizozemskou daňovou rezidenci. Svoji dvojitou britsko-nizozemskou strukturu pak loni opustila například také společnost Unilever. Rozhodla se své ředitelství zakořenit v Londýně.