Saúdskoarabský miliardář princ Alwaleed Bin Talal investoval více než 500 milionů dolarů do ruských firem v době invaze Ruska na Ukrajinu. Ukazuje to promyšlený postoj, který si stát Perského zálivu ke svému partnerovi v OPEC+ zachovává. Informovaly o tom společnost Bloomberg, CNN či Reuters.
Investiční společnost Prince Alwaleeda, Kingdom Holding Co., získala podle údajů z burzy v únoru depozitní certifikáty vydané společnostmi Gazprom PSJC, Lukoil PJSC a Rosněft PJSC.
Nebyla uvedena žádná konkrétní data investic a podle společnosti Bloomberg saúdská firma neodpověděla na otázky, zda je stále vlastní. Hodnota všech těchto depozitních certifikátů rychle klesla po začátku války, kdy bylo obchodování v Moskvě zastaveno a na Rusko byly uvaleny západní sankce.
Saudi Arabia’s Kingdom Holding invested in Russian energy groups Gazprom, Rosneft and Lukoil between Feb. 22 and March 22https://t.co/AeHhMhzemD
— CNN International (@cnni) August 15, 2022
Alwaleed, jehož dědeček byl zakladatelem moderní Saúdské Arábie, je jedním z nejbohatších mužů země a nejvýznamnějších mezinárodních investorů. Dostal se na výsluní poté, co v 90. letech učinil velkou úspěšnou sázku na Citigroup Inc a byl prvním investorem společnosti Apple Inc. Princ také vydělal stovky milionů dolarů investováním do společností, jako je Uber Technologies Inc až po Twitter Inc.
Nedávno převzal 16,9% podíl ve společnosti Kingdom Holding Co suverénní Saúdský investiční fond. Tomu předsedá jeho bratranec, korunní princ Mohammed bin Salman.
Spolupráce v rámci OPEC+
Investice podle CNN zdůrazňují křehký vztah Saúdské Arábie s Ruskem během konfliktu, protože mnoho jejích sousedů v Perském zálivu se z investování po vypuknutí války stáhlo.
Prezident Vladimir Putin a faktický vládce království korunní princ Mohammed bin Salmán spolu od začátku války několikrát mluvili. Obě země spolupracují v rámci skupiny producentů ropy OPEC+ na řízení dodávek ropy. Také do značné míry odolávaly výzvám západních vůdců včetně amerického prezidenta Joea Bidena, aby pomohly řešit obavy z globální inflace zvýšením produkce ropy.
Společnost Kingdom Holding v únoru investovala 1,37 miliardy riyalů (365 milionů dolarů) do amerických depozitních certifikátů Gazpromu. To je největší podíl z letos doposud zveřejněných. Ve stejném měsíci také investovala 196 milionů rijálů (52 milionů dolarů) do globálních depozitních certifikátů Rosněftu. A od února do března 410 milionů riálů (109 milionů dolarů) do amerických depozitních certifikátů Lukoil. Ty byly předloženy v neděli jako součást dlouhého zveřejňování nedávných investic. Společnost neuvedla důvody pro žádnou ze svých konkrétních investic.
Nákupy jsou součástí investičního programu Kingdom Holding. Ten se zaměřuje na alternativní financování, energetiku, zábavu, umělou inteligenci, pojištění, správu aktiv, komodity a fondy.
Investiční styl společnosti se soustředí na nové příležitosti, které by mohly být lukrativní, ale nesou s sebou riziko a také na podhodnocená aktiva, uvádí agentura Reuters.
Princ Alwaleed je známý pro dlouhodobé investice a je fanouškem slavného investora Warrena Buffetta. Jednou se nazval arabským ekvivalentem Oracle of Omaha. Dnes j mu 67 let a stal se jedním z nejvýznamnějších saúdských investorů poté, co převzal podíly ve společnostech, jako je Citigroup Inc. a Apple Inc. Podporoval snahy prince Mohameda o modernizaci, včetně toho, že ženám přiznal právo řídit.