21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Akcie čínské společnosti Evergrande klesly o 25 % poté, co policie zadržela zaměstnance správy majetku

Akcie ohrožené developerské společnosti China Evergrande Group se v pondělí propadly o 25 % poté, co policie zadržela některé zaměstnance v její jednotce správy majetku. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.

Evergrande, nejzadluženější developer na světě, je v centru krize čínského realitního sektoru. Ten od konce roku 2021 zažil řadu nesplácených úvěrů, které otřásly globálními trhy a vyvolaly obavy z šíření krize. Obchodování s akciemi společnosti bylo pozastaveno na 17 měsíců do 28. srpna.

Spekulace o zadrženém generálním řediteli

Během protestů nespokojených investorů v sídle Evergrande v Shenzhenu v roce 2021 byl Du Liang zaměstnanci identifikován jako generální ředitel a právní zástupce divize správy majetku Evergrande.

„Orgány veřejné bezpečnosti nedávno přijaly trestněprávní opatření proti Du Liangovi a dalším podezřelým ve společnosti Evergrande Financial Wealth Management Co,“ uvedla v sobotu večer policie ve městě Shenzhen na jihu země. Společnost od roku založení 2015 získává finanční prostředky pro svou mateřskou firmu od individuálních a firemních investorů jako součást čínského stínového bankovního sektoru, uvádí CNN.

Zadržení zaměstnanců naznačuje nové vyšetřování, které by mohlo přispět k problémům realitní společnosti. Státní list Shanghai Securities Journal uvedl, že jedním ze zadržených je generální ředitel a právní zástupce Evergrande Wealth s odvoláním na nejmenovaný zdroj.

Agentura Reuters nemohla potvrdit, že Du byl mezi zadrženými. Policejní prohlášení neupřesnilo počet zadržených lidí, obvinění ani datum, kdy byli vzati do vazby. Evergrande neodpověděla na žádost o vyjádření k policejní akci.

Akcie během ranního obchodování klesly až o 25 % na 0,465 HK$, nejníže za dva týdny. Došlo ke snížení ztráty do do 02:00 GMT, což je pokles o 11 %, přičemž zaostává za poklesem o 0,9 % v širším indexu Hang Seng.

Společnost nedodržuje splátkové kalendáře

Ve snaze uklidnit své věřitele, Evergrande Wealth navrhla několik splátkových plánů. Nejnovější, oznámený v listopadu, nabízel investorům měsíční platby ve výši 2 000 juanů (275 USD), dokud nebude dluh smazán.

V květnu se však jednotka omluvila a uvedla, že ačkoli „vynaložila veškeré úsilí“ na získání finančních prostředků a podařilo se jí dokončit 20 splátek, neměla v daném měsíci dostatek peněz na vyplacení svých investorů kvůli „neuspokojivému zotavení kapitálu“.

Dne 31. srpna se firma znovu omluvila s tím, že minulý měsíc nezískala dostatečné finanční prostředky k provedení platby.

Minulý měsíc čínský developer vykázal za leden až červen čistou ztrátu 33 miliard juanů (4,5 miliardy dolarů) oproti ztrátě 66,4 miliard juanů ve stejném období předchozího roku.

Začátkem tohoto měsíce společnost Evergrande uvedla, že odložila rozhodnutí o restrukturalizaci offshore dluhu ze září na příští měsíc, aby držitelům dluhu poskytla více času na zvážení plánu restrukturalizace.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.