Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.
Aktualizovaná strategie energetické transformace získala na výroční valné hromadě společnosti Shell v Londýně podporu 78 procent akcionářů. Pro rezoluci o klimatu, kterou navrhla aktivistická skupina akcionářů Follow This a 27 dalších investorů, včetně společnosti Amundi SA, největšího evropského správce aktiv, hlasovalo pouhých 19 procent. Tito investoři dohromady spravují fondy přesahující 4 biliony dolarů.
Shell shareholders approved the company’s new energy transition plan with weaker carbon-emissions targets, while rejecting a resolution asking the oil and gas giant to align itself with the goals of the Paris Climate Agreement https://t.co/GSC8PkySxt
— Bloomberg Green (@climate) May 22, 2024
Hlasování představuje významnou ránu pro Follow This, která navrhla klimatické rezoluce na osmi z posledních devíti výročních schůzí společnosti Shell. V roce 2021 dosáhla nejvyšší 30procentní podpory. Letos se skupině podařilo získat podporu akcionářů, jako jsou Scottish Widows Ltd., Candriam a Edmond de Rothschild Asset Management. Ti se zasazují o přísnější emisní cíle v souladu s Pařížskou dohodou o boji proti globálnímu oteplování z roku 2015.
Důvodem je válka na Ukrajině
Po ruské invazi na Ukrajinu a následné energetické krizi v Evropě však obavy o bezpečnost dodávek energie začaly soupeřit se změnou klimatu jako prioritou investorů.
Shell naposledy revidovala svůj plán energetické transformace v březnu a rozhodla se pro méně ambiciózní cíle. Společnost se sídlem v Londýně si nyní klade za cíl snížit do roku 2030 čistou uhlíkovou náročnost o 15 až 20 procent. To představuje snížení oproti předchozímu cíli 20 procent. Rovněž upustila od cíle snížit emise o 45 procent do roku 2035. A to s odkazem na „nejistotu v tempu změn v oblasti přechodu na energetiku“.
Tyto cíle byly vypočteny na základě úrovně emisí v roce 2016. Podpořilo je při posledním hlasování v roce 2021 téměř 89 procent akcionářů.
Zahájení schůze společnosti Shell na chvíli přerušili protestující proti klimatickým změnám, kteří začali skandovat a zpívat, když předseda Andrew MacKenzie zahájil svůj projev. Více než desítka členů ochranky vytvořila před představenstvem společnosti Shell bariéru, než je předseda pověřil, aby začali protestující odvádět.