25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Amazon propustí tisíce zaměstnanců. Začne již tento týden

Společnost Amazon plánuje propustit kolem 10 000 zaměstnanců na úrovni korporátních a technologických pozic. Propouštění má začít tento týden a znamenalo by dosud největší snižování stavů v historii společnosti. Informovala o tom agentura Reuters či The New York Times.

Snižování stavů by představovalo asi 3 % zaměstnanců společnosti Amazon. Přesné číslo se může lišit podle toho, jak podniky v rámci Amazonu přehodnocují své priority, řekl zdroj pod podmínkou anonymity agentuře Reuters.

Online prodejce plánuje zrušit pracovní místa ve své divizi, která vyrábí hlasově ovládané gadgety „Alexa“ a domácí bezpečnostní kamery. Propouštění se má týkat i divizí lidských zdrojů a maloobchodu. Časový rámec Amazonu pro informování zaměstnanců zůstal nejasný.

Zdroj agentury Reuters přičítá snížení nejistému makroekonomickému prostředí, kterému čelí Amazon i další společnosti.

Amazon není první technologická firma, která masivně propouští zaměstnance

Amazon by se stal nejnovější technologickou společností propouštějící pracovníky, o jejichž udržení ještě nedávno bojoval. Gigant v oblasti elektronického obchodu letos více než zdvojnásobil limit pro hotovostní kompenzace pro své technologické pracovníky s odkazem na „obzvláště konkurenční trh práce“, uvádí The New York Times.

Tato zpráva následuje po vlně propouštění napříč technologickým sektorem, který se po letech rychlého náboru obává recese. Vyvolaly ji měnící se obchodní modely a nejistá ekonomika. Elon Musk tento měsíc po koupi společnosti snížil počet zaměstnanců Twitteru na polovinu. Minulý týden společnost Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, oznámila, že propouští 11 000 zaměstnanců, asi 13 procent své pracovní síly. Lyft, Stripe, Snap a další technologické firmy také v posledních měsících propouštěly.

Pandemie vyvolala historicky nejziskovější éru Amazonu, protože spotřebitelé se hrnuli do online nakupování a společnosti do jejích cloudových služeb. Společnost během dvou let zdvojnásobila svou pracovní sílu a své příjmy nasměrovala do expanze a experimentování. Pro období typicky lukrativních vánočních prázdnin však předpovídá zpomalení růstu tržeb.

Ztrátová divize virtuálního asistenta Alexa

Finanční ředitel Brian Olsavsky minulý měsíc při hovoru s novináři uvedl, že společnost zaznamenala známky napjatějšího rozpočtu domácností na nákupy a nadále se potýká s vysokou inflací a náklady na energii. Později Amazon uvedl, že na několik měsíců zmrazí najímání firem.

Divize pro Alexu v posledních letech vykázala roční provozní ztrátu více než 5 miliard dolarů, informoval minulý týden Wall Street Journal. Společnost zvažovala, zda se zaměřit na nové možnosti pro Alexu, když někteří zákazníci používají hlasového asistenta jen pro několik úkolů, uvádí zpráva.

V rámci celé společnosti, s přihlédnutím k pracovním místům ve skladech a přepravě, které k 30. září zvýšily počet zaměstnanců Amazonu na více než 1,5 milionu, představuje plánované snížení méně než 1 % pracovní síly.

Akcie Amazonu letos ztratily více než 40 % své hodnoty. V pondělí odpoledne klesly o 1,1 % na 99,67 USD.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.