25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

Ekologické létání se prodraží, klesne poptávka po letenkách

Přechod na udržitelné letecké palivo prodraží kvůli vysokým nákladům na jeho výrobu letenky, což sníží poptávku po létání, uvedla skupina pro udržitelnost zastupující britský letecký průmysl. Spojené království chce dosáhnout nulových emisí v leteckém průmyslu do roku 2050.

Australské aerolinky Qantas hlásí rekordní pololetní zisky

Australské aerolinky Qantas oznámily rekordní pololetní zisky ve výši 1,43 miliardy dolarů. Po pandemii covidu-19 vzrostla poptávka zákazníků nehledě na vysoké ceny letenek. Informují o tom The Guardian a BBC News.

Společnost Qantas oznámila rekordní zisky za šest měsíců do prosince 2022 ve výši 1,43 miliardy dolarů. Generální ředitel Alan Joyce to popsal jako „obrovský obrat“ po třech turbulentních pandemických letech.

O letenky je zájem nehledě na jejich vysoké ceny. Oproti roku 2021 podražily o 20 procent. Joyce řekl, že jejich ceny se zvýšily v důsledku vysokých nákladů na palivo.

„Vidíme, že opětovným přidáváním na kapacitě se ceny snižují,“ uvedl Joyce s tím, že na úroveň v roce 2019 se dlouho nevrátí.

„Konkurence je mnoho. Qantas nemůže diktovat ceny letenek na trhu,“ vysvětlil. Zisky aerolinek kontrastují vysokým životním nákladům domácností kvůli rostoucím nájmům a hypotékám a inflačním nákladům na potraviny a elektřinu.

Všiml si toho i labouristický senátor Tony Sheldon. „V Qantas, který má obrovské zisky tím, že okrádá zákazníky vyděračskými cenami letenek během krize životních nákladů, není nic k oslavě,“ cituje jeho slova list The Guardian.

Těžké tři roky pro Qantas

Vlády uzavřely během pandemie covidu-19 hranice, včetně té australské. Jenom minulý rok kvůli tomu vykázaly aerolinky Qantas ztrátu 1,28 miliardy dolarů. S rostoucími náklady se pokusily vypořádat propouštěním, čímž se dostali k soudu.

Zákazníci Qantas si kvůli nedostatku pracovní síly na letištích stěžovali na selhání služeb, dlouhé fronty na odbavení, ztrácející se zavazadla a zrušené lety. Na letištích dokonce zaskakovali manažeři firmy, aby mezery ve službách zaplnili.

Aerolinky na sebe kromě toho upozornily po sérii technických závad jejich letadel, připomněla televize BBC News. Navzdory tomu již ale opět dominují v rámci nejbezpečnějších letů žebříčku AirlineRatings.com.

A pololetní tržby Qantas se ztrojnásobily na 9,9 miliardy dolarů. Společnost oznámila zpětný odkup akcií ve výši 500 milionu dolarů. Jedná se o strategii, kterou firmy používají, když mají přebytek hotovosti a chtějí odměnit akcionáře.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.