Závěrečná zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA na konci roku ukazuje stabilitu na americkém trhu práce. Nejnovější údaje odhalují 219 000 počátečních žádostí o podporu. Vzhledem k tomu, že ekonomové předpovídají pokračující růst, mohou se zaměstnanci v budoucnu dočkat mírného růstu mezd.
V nejnovějším hodnocení počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti uvádí závěrečná zpráva podle agentury Bloomberg za letošní rok celkem 219 000 žádostí. Tento údaj naznačuje průběh, který odpovídá typickým výkyvům statistik zaměstnanosti v období prázdnin. „To, co vidíme, je pokračování prázdninového šumu,“ poznamenal jeden z ekonomů. Zdůraznil, že toto roční období často představuje dočasné výkyvy na trhu práce. Poukázal na 13týdenní klouzavý průměr, který se pohybuje mírně nad hodnotou 220. Domnívá se, že tato zpráva je příkladem konzistentního stavu v oblasti nezaměstnanosti.
Jobless claims fell 1K to 219K in the past week, but continuing claims rose to the highest since 2021 at 1.91 million. Labor market seems to be saying, there are layoffs but also limited opportunities for job seekers. pic.twitter.com/Vh5r9fUuKB
— Kathy Jones (@KathyJones) December 26, 2024
Při vyrovnaném trhu práce se zaměstnavatelé a zaměstnanci do určité míry dělí o páky. Dynamika po pandemii naznačuje odklon od dříve příznivých podmínek pro zaměstnavatele. Ekonom poznamenal, že dny výrazného růstu mezd pravděpodobně skončily. „Nyní je to docela jemně vyvážené,“ řekl. Uznal, že zaměstnanci a podniky zažívají postupné změny. V důsledku toho budou muset firmy přizpůsobit svá očekávání ohledně růstu mezd do budoucna.
Dobrý výhled ekonomiky
Ekonomové navíc předpovídají pozitivní ekonomický výhled a odhadují, že riziko recese v příštím roce bude činit pouhých 15 procent. Někteří dokonce předpovídají výkonnost ekonomiky vyšší než 3 procenta, což by svědčilo o zrychlení náborů pracovníků. Tyto slibné prognózy naznačují, že zatímco trh práce je silný, růst mezd se může stabilizovat na mírnějším tempu.
„Myslím, že ve skutečnosti budeme svědky růstu o tři a půl až čtyři procenta,“ poznamenal analytik. Naznačil, že dojde k rekalibraci očekávání ohledně budoucího růstu mezd.
Při plánování nadcházejícího roku je pro podniky zásadní, aby odpovídajícím způsobem vyhodnotily své mzdové strategie. Předpověď, že se růst mezd vrátí na předpandemickou úroveň kolem 2 procent, se nemusí naplnit.