Americký těžař MP Materials si připsal životní obchod. Apple s ním uzavřel smlouvu v hodnotě 500 milionů dolarů. V rámci dohody začne společnost dodávat recyklované vzácné zeminy pro komponenty iPhonů a dalších zařízení. Akcie MP Materials po oznámení vystřelily o více než 20 procent.
MP Materials je aktuálně jediným producentem vzácných kovů na území USA. Jejich nové zařízení v texaském Fort Worthu se rozšíří a od roku 2027 začne dodávat magnety přímo Applu. Ty se uplatní hlavně v motorech a vibračních modulech iPhonů. Půjde o materiály vzniklé z recyklace, což je dnes stále důležitější součást dodavatelského řetězce.
Apple’s $500 Million Deal With MP Materials — Only Rare Earths Mine In U.S. — Sends Stock Soaringhttps://t.co/IjpYDpeVVQ pic.twitter.com/Egf8akRPFk
— Forbes (@Forbes) July 15, 2025
Recyklace vzácných zemin není jen environmentální téma. Jde i o strategii, jak se zbavit závislosti na Číně, která dnes ovládá asi 60 procent světového trhu. Trumpova administrativa proto prosazuje investice do domácí produkce. Pentagon minulý týden do MP Materials vložil 400 milionů dolarů, čímž se stal jejím největším akcionářem.
Poptávka je stále větší než nabídka
Obě dohody – s Applem i s ministerstvem obrany – mají jeden společný cíl: zajistit, že USA budou mít stabilní přístup ke klíčovým surovinám pro výrobu technologií, elektromobilů nebo vojenské techniky. Analytici, jako Neha Mukherjee z Benchmark Mineral Intelligence, to vnímají jako „dlouhodobý závazek, který může přetvořit globální řetězce“.
Vedle Applu plánuje MP Materials dodávat magnety i pro elektromobily General Motors. Ale ani navýšená domácí výroba zatím nedokáže plně pokrýt rostoucí poptávku. Proto se čeká, že bude třeba otevřít i další doly a závody.
Vývoj kolem vzácných zemin tak ilustruje širší geopolitické napětí. Zatímco Čína nově umožnila vývoz některých materiálů do USA, výjimkou zůstávají ty určené pro vojenské účely. Obě země se sice snaží zmírnit obchodní spory, ale hlubší nedůvěra přetrvává.