V průlomovém soudním vyrovnání se společnost Apple zavázala zaplatit 95 milionů dolarů za urovnání žaloby, že její virtuální asistentka Siri mohla porušovat soukromí uživatelů. Stojí na obvinění, podle něhož Siri více než deset let nahrávala soukromé konverzace bez souhlasu uživatele.
Apple nedávno dosáhl vyrovnání ve výši 95 milionů dolarů v soudním sporu, v němž se tvrdí, že virtuální asistentka Siri odposlouchávala uživatele. Tento návrh podaný v kalifornském Oaklandu se zabývá tvrzeními, že Siri byla tajně aktivována po delší dobu a zachycovala konverzace bez výslovné žádosti uživatele.
Obvinění naznačují, že soukromé rozhovory mohly být nahrávány, i když uživatelé neiniciovali příkaz slovy „Hej, Siri“. Některé z těchto nahrávek byly navíc údajně sdíleny s inzerenty, kteří se snažili cílit na konkrétní spotřebitele pomocí reklam na míru.
Apple just agreed to pay $95 million to settle a lawsuit that alleges Siri recorded private conversations and shared them with third-party contractors. If you're affected, Apple could owe you $20 per Siri-enabled device, up to five devices in total.
— Lifehacker (@lifehacker) January 3, 2025
Link:https://t.co/8pQq5ADrId pic.twitter.com/BjuM9pqvVw
Tato žaloba poškodila dlouhodobou image společnosti Apple jako ochránce soukromí uživatelů. Generální ředitel Tim Cook formuloval závazek k ochraně soukromí uživatelů jako obranu „základního lidského práva“. Žaloba však vyvolává vážné otázky ohledně toho, jak účinně je toto soukromí chráněno.
Možná vám Apple dluží 20 dolarů
Ačkoli společnost Apple popírá, že by se dopustila jakéhokoli pochybení, na 14. února je stanoveno slyšení, na kterém budou přezkoumány navržené podmínky urovnání. Pokud bude schváleno, spotřebitelé, kteří vlastnili zařízení vybavené Siri od 17. září 2014 do konce roku 2020, by mohli mít nárok na odškodnění.
Podle odhadů by zákazníci mohli obdržet až 20 USD na zařízení, přičemž celkové nároky by mohly být rozptýleny mezi desítky milionů zařízení. Podle odhadů však nároky pravděpodobně podá pouze 3 až 5 procent oprávněných uživatelů. Každá osoba může žádat o odškodnění maximálně za pět zařízení.
Toto vyrovnání je jen zlomkem obrovských zisků společnosti Apple. Od roku 2014 společnost údajně nashromáždila zisky ve výši přibližně 705 miliard dolarů. Ačkoli samotné soudní poplatky by mohly spotřebovat značnou část prostředků na vyrovnání, které požadují advokáti zastupující spotřebitele, slouží tento případ jako kritická připomínka obav o ochranu soukromí v technologickém průmyslu.