Britská centrální banka musí kvůli turbulentním podmínkám v globálním bankovním sektoru snížit úroky a zastavit prodej dluhopisů. Očekává se však, že úroky zvýší, nebo je ponechá na stávající úrovni. Pro list The Guardian o tom hovořila dvojice ekonomů.
Ekonomové David Blanchflower a Richard Murphy v deníku The Guardian varovali před měnovou politikou Bank of England. Britská centrální banka by měla podle Blanchflowera snížit úrokové sazby ze 4 na 3 procenta a přestat rozprodávat dluhopisy.
Očekává se, že banka po zasedání rady ve čtvrtek zvýší sazby na 4,25 procenta, nebo je ponechá na té stávající. Blanchflower uvedl, že výbor musí po krachu banky Silicon Valley Bank a problémech Credit Suisse svůj přístup přehodnotit.
Slash interest rates and stop bond sales, ex-policymaker tells Bank of England https://t.co/HzNPI6SSqu
— The Guardian (@guardian) March 19, 2023
Blanchflower byl členem výboru pro měnovou politiku Bank of England během velké globální finanční krize v roce 2008. Dvojice také upozornila, že banka by měla místo prodeje dluhopisů zahájit jejich odkup.
Centrální banka postupně rozprodává nakoupené dluhopisy, aby podpořila svou peněžní zásobu a ekonomiku. Dvojice však tvrdí, že by měla ročně nakoupit dluhopisy v hodnotě alespoň 50 miliard liber, aby Británie nesklouzla do recese.
Rizika kolektivního myšlení
Ekonomové uvedli, že pokud chce Bank of England docílit svého dvouletého plánu na pokles inflace, musí se ke zmíněným krokům uchýlit. Panují však obavy, že po zvýšení úroků Evropské centrální banky o 0,5 bodu britská banka ze své politiky neuhne.
„Bank of England vykazuje známky nebezpečného skupinové myšlení,“ tvrdil Blanchflower. „Věří, že musí dosavadní politiku zvrátit, i když dosud neposkytla věrohodný důvod,“ domnívá se ekonom.
A pokračoval: „Bank of England musí ustoupit a přehodnotit svou roli v ekonomice.“ Banka by se pak mohla v následujících letech stát mocnou silou transformující trhy s hypotékami, studentskými půjčkami a investicemi podniků, dodal.
„Vyzýváme je, aby využili této příležitosti místo toho, aby směřovali k téměř nevyhnutelné recesi nebo dokonce depresi,“ pokračoval Blanchflower. Murphy označil odkup dluhopisů za efektivní a bezpečný nástroj.
Zachránil podle něj stát před mnoha nejhoršími dopady úsporných opatření nastolovaných po sobě jdoucími vládami do roku 2010, aniž by mohlo za současnou 40letou inflaci, která probudila strach z recese.