Ve čtvrtek Bank of England podle stanice CNBC upozornila, že Spojené království čelí nejdelší, i když ne nejhlubší recesi od začátku vedení záznamů. Očekává hospodářský pokles až do roku 2024. Banka zvedla úrokové sazby na rekordní 3 procenta, uvedla televize BBC.
Měnový výbor Bank of England ve čtvrtek na zasedání nastínil, že Spojené království čelí nejdelší, ale nikoli nejhlubší recesi od začátku vedení záznamů v roce 1920. Očekává, že se hospodářský propad v Británii protáhne až do konce roku 2024.
Předpokládá také zdvojnásobení nezaměstnanosti během tohoto dvouletého období hospodářského poklesu na 6,5 procent, informovala americká televize CNBC, podle níž Bang of England označila výhled britské ekonomiky za „velmi náročný“.
UK faces longest recession since records began, says Bank of England, predicting two-year slump and unemployment to nearly double https://t.co/2E0hGmSHyv
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 3, 2022
Bank of England predikuje v druhé polovině letošního roku propad hrubého hospodářského produktu (HDP) o 0,75 procenta. To odráží tlak na reálné příjmy z prudce rostoucích cen energií a obchodovatelného zboží, uvedla banka.
Očekává se, že růst cen bude pomalu zpomalovat do roku 2023 a první poloviny roku 2024. Výdaje totiž budou tížit vysoké ceny energií a přísnější finanční podmínky.
To, že bude Británie čelit nejdelší recesi od světové finanční krize, Bank of England předpověděla již v srpnu.
Úrokové sazby letí vzhůru
Stanice BBC News informovala, že Bank of England zvedla úrokové sazby z 2,25 procenta na 3 procenta, což je nejvíce za posledních 33 let.
Celkem se jedná o osmé po sobě jdoucí zvýšení úroků. Inflace v Británii dosáhla rekordní úrovně 10,1 procenta. Nejen britská národní banka si ovšem klade za cíl snížit inflaci na hodnotu 2 procent.
Ceny ve spojeném království rostou nejrychleji za posledních 40 let. Válka na Ukrajině vystřelila ceny energií, pohonných hmot i potravin vzhůru. Tento nárůst však podle banky ve druhém čtvrtletí roku 2023 klesne pod 10 procent.
Zvyšováním sazeb se snaží banka krotit nárůst cen. Činí tak totiž dražšími půjčky a lidé tak méně utrácejí. Tohle mírnění tlaku na ceny však vede ke zpomalování ekonomiky, což opět zvyšuje rizika recese.
Bank of England spatřuje rizika hlavně na napjatém trhu práce. Pracovní síla v Británii se oproti situaci z doby těsně před propuknutí pandemie nemoci covid-19 znatelně snížila.