18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

Samsung omezí výrobu čipů poté, co se zisky propadly o 96 %

Samsung Electronics omezí výrobu paměťových čipů poté, co odhaduje, že čtvrtletní provozní zisk společnosti klesl o 96 %. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Neobvyklé snížení produkce největším světovým výrobcem paměťových čipů – bez předchozího oznámení představiteli a analytiky Samsungu – přišlo poté, co zaznamenal horší než očekávaný propad zisku za první čtvrtletí o 96 %.

Technologický gigant vyrábějící čipy uvedl, že prodeje prudce klesly kvůli pomalé globální ekonomice a menší poptávce po pandemii covid-19. Akcie firmy vzrostly o více než 4 % navzdory rozhodnutí zpomalit výrobu čipů.

„Snižujeme produkci paměťových čipů o smysluplnou úroveň, zejména u produktů se zajištěným zásobováním,“ uvedl jihokorejský technologický gigant. Poptávka po paměťových čipech během lockdownu vyvolaného covidem vzrostla, když si spotřebitelé kupovali novou elektroniku, aby ji mohli používat doma.

Doprodej zásob

Průmysl se nyní zotavuje z nedostatku čipů během posledních několik let. Ale mnoho výrobců polovodičů se snaží najít rovnováhu mezi svými zásobami a současnou poptávkou. „Když se celková ekonomika zpomalila, náhle se zpomalila poptávka po těchto koncových produktech. Výrobci těchto koncových produktů tedy přestali objednávat čipy a zaměřili se na prodej zásob, které již měli,“ řekl analytik Peter Hanbury z poradenské společnosti Bain & Company.

Samsung, největší světový výrobce televizorů, tabletů a chytrých telefonů, se v porovnání se svými konkurenty bránil snížení výroby paměťových čipů, uvádí BBC.

Analytici tvrdí, že oznámení společnosti o snížení výroby je vzácné. Společnost podle agentury Reuters neuvedla, jak to ovlivní její investiční plány na rok 2023. SK Hynix v říjnu uvedl, že v roce 2023 sníží své kapitálové výdaje o více než polovinu oproti roku 2022, zatímco Micron v září snížil fiskální investiční plány pro rok 2023 o více než 30 %.

Přestože omezil krátkodobou výrobu, Samsung uvedl, že stále provádí dlouhodobé investice do infrastruktury a výzkumu, aby zajistil potřebné prostory pro výrobu čipů a rozšířil svůj technologický náskok. Minulý měsíc oznámil plány investovat 300 bilionů wonů během 20 let do rozvoje mega polovodičového uzlu v Jižní Koreji.

Známka oživení trhu

„Samsung čelí dvojnásobné pohromě DRAM a NAND [paměťových čipů], které přicházejí o peníze a potřebují aktualizovat procesní technologii, kterou jejich [továrny] používají kvůli zaostávání za posledních pár let,“ řekl Dylan Patel, hlavní analytik SemiAnalysis.

Investoři doufají, že oznámení Samsungu je známkou oživení trhu v polovodičovém průmyslu. „Očekáváme, že tato fáze ‚trávení‘ zásob skončí během příštích 3-6 měsíců. V tu chvíli koncové trhy zpracují své zásoby a vrátí se k normálnějšímu nákupnímu vzorci,“ řekl Peter Hanbury.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ