18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Bank of England: Vysoká inflace nebude novým normálem

Centrální banka Spojeného království Bank of England se zavázala snížit inflaci v zemi na 2 %. Toho však může docílit pouze dalším zvýšením úrokových sazeb, které jsou již nyní ve Velké Británii rekordní. Inflace v květnu dosáhla 9,1 %. Banka se obává, že však zaútočí na hranici 11 %. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.

Bank of England slíbila snížení inflace na 2 %. Nepřímo tím však potvrdila další zvyšování úrokových sazeb, informovala stanice BBC News. Ve středečním projevu o tom hovořil hlavní ekonom banky Huw Pill.

V květnu dosáhla inflace ve Velké Británii 9,1 %. Je nejvyšší za posledních 40 let. Úrokové sazby se nacházejí na 13letém rekordu 1,25 %. Pill řekl, že je otevřený hlasování o dalším navýšení úrokových sazeb o 0,25 %. Takové navýšení provedla Bank of England již pětkrát v řadě.

Inflace ve Velké Británii stoupá, neboť v zemi rostou ceny potravin, energií a pohonných hmot. Za tím stojí následky pandemie nemoci covid-19, válka na Ukrajině a sankce namířené vůči Rusku.

Spojené království má navíc zranitelnou ekonomiku. Kvůli brexitu přišla o pracovníky ze zahraničí. Od začátku roku navíc oslabuje britská měna. Libra v úterý oslabila na dvouleté minimum. Kvůli obavám z ekonomického růstu se propadla pod 1,19 dolaru.

Bank of England již předtím varovala, že v druhé polovině roku může inflace v Británii překonat rekordních 11 %, připomněl deník The Guardian.

Inflace nebude novým normálem

Analytici ze společnosti Capital Economics předpovídají, že nakonec bude Bank of England nucena zvýšit úrokové sazby na 3 %. Analytici z Pantheon Macroeconomics ale počítají s maximální výší 1,75 %.  

Pill, který varoval před těžkými časy pro domácnosti i firmy, zdůraznil, že je ochoten nadále úrokové sazby zvyšovat. Závisí to však podle něj na ukazatelích v ekonomických datech. Navrhl také obnovu marží prostřednictvím vyšších cen.

Zástupce guvernéra banky Jon Cunliffe řekl, že banka bude jednat tak, aby se vysoká inflace nestala pro britskou ekonomiku novým normálem. „Naším úkolem je, abychom po tomto inflačním šoku nezjistili, že je to nový normál, jakýsi druh zakotvené psychologie,“ řekl pro pořad BBC Radio 4 Today.

Britská vláda mezitím upadá do chaosu. Premiér Boris Johnson rezignuje na post šéfa Konzervativní strany. V úřadu hodlá podle britských médií zůstat do podzimu. Stojí za tím série afér z pandemického období a nezvládnutá ekonomická krize.

Tím hlavním důvodem je ovšem skandál okolo náměstka hlavního whipa Chrise Pinchera, který měl v soukromém stranickém klubu Carlton v centru Londýna sexuálně napadnout dva muže. Johnson podle kritiků věděl o Pincherových přešlapech z minulosti. Do funkce jej jmenoval v únoru.

Z britské vlády odstoupilo v posledních dnech již 50 členů, včetně ministra zdravotnictví Sajida Javida a ministra financí Rishiho Sunaka.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ