9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Biden chce zvýšit daně bohatým. Peníze půjdou na vzdělání a péči o děti

Americké zpravodajské weby ve čtvrtek informovaly o tom, že prezident Joe Biden údajně plánuje zvýšit daně bohatým. Platit by měly především vzdělání a péči o děti. Navýšení je totiž součástí dalšího Bidenova plánu na rekonstrukci Spojených států amerických (USA), American Family Plan. Uvedlo to BBC. Případné přijetí návrhu by zvrátilo politiku Donalda Trumpa, který bohatým v USA naopak ulevil.

Dosud neveřejný návrh prezidenta Bidena by znamenal navýšení mezní daně z příjmu z 37 procent na 39,6 procent. Ovlivněny by ale byly také daně z kapitálových zisků, které by se téměř zdvojnásobily. Tato daňová sazba 39,6 procent z původních 20 procent by ale platila pouze pro lidi vydělávající nad 1 milion dolarů. Bidenovým plánem by naopak dle jeho slibu neměly být ovlivněny rodiny vydělávající pod 400 tisíc dolarů za rok.

Peníze z daní poputují především na vzdělání a rozvoj systému péče o děti. Nakonec tedy nejspíše nepodpoří zpřístupnění lékařské péče, kterou někteří demokraté dlouhodobě prosazují. Například demokratka Nancy Pelosi podle The New York Times uvedla, že „snížení ceny za zdravotní péči a léky na předpis je jednou z hlavních priorit demokratů.“ Projednávat by však měli zákonodárci plány na zlepšení zdravotnictví zvlášť.

Prezident Biden chce férovost vůči zaměstnancům. Republikáni zase eknomický růst

Demokraté si stojí za tím, že je třeba současnou daňovou politiku změnit. Podle nich totiž zvýhodňuje podnikatele, kteří získávají příjem z investic místo z pravidelné mzdy. Současná legislativa proto ale vyžaduje vyšší daňové sazby po jejich zaměstnancích. Naopak republikáni oponují tím, že taková politika napomáhá k šetření, což následně podporuje ekonomický růst. Návrh by navíc pravděpodobně považovali za útok na Trumpova ekonomická rozhodnutí z roku 2017. Tehdy totiž daně bohatým naopak snížil.

Demokraté sice drží v Kongresu většinu, ta je však poměrně těsná. Ne všichni by navíc případný návrh American Family Plan museli podpořit. V některých státech USA, které mají vlastní daňovou politiku, by totiž zvýšení daní z kapitálového zisku mohlo přesáhnout i 50 procent. Takové navýšení už by se nemuselo líbit ani demokratům. Mluvčí Bílého domu Jen Psaki však upozorňuje na hlavní cíl Bidena. „Peníze by měly přicházet od těch nejbohatších, kteří si to mohou dovolit. Stejně jako od korporací a byznysů,“ uvedl podle BBC.

Na informace o neveřejném návrhu představujícím zvýšení daní však zatím Bílý dům nereagoval. Prezident Biden by měl návrh oficiálně oznámit příští týden. Mezitím Kongres pokračuje v jednání o dalších plánech, které již prezident představil. Týká se to především rekonstrukce infrastruktury USA s názvem American Jobs Plan, která by stála asi 2,25 bilionů dolarů. Ještě před ní ale Biden uvedl legislativu na zotavení po světové pandemii ve výši 1,9 bilionů dolarů.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.