16.7 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

Biden nařídil zákaz některých amerických technologických investic v Číně

USA zakážou americké investice do některých oblastí čínského high-tech sektoru, včetně umělé inteligence. Dále to přispěje k napjatým vztahům mezi oběma supervelmocemi. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Prezident Joe Biden ve středu podepsal exekutivní příkaz, který zakáže některé nové americké investice v Číně do citlivých technologií, jako jsou počítačové čipy, a bude vyžadovat vládní oznámení v jiných technologických sektorech.

Americké firmy budou požádány, aby zveřejnily, jaké investice v Číně provádějí v high-tech sektorech. Tolik očekávaný krok dává americké vládě novou pravomoc prověřovat zahraniční transakce soukromých společností. Spojené státy uvedly, že opatření bude úzce cílené.

Čína ve čtvrtek uvedla, že je nařízením „vážně znepokojena“ a že si vyhrazuje právo přijmout opatření. USA „neustále stupňují potlačování a omezování Číny,“ řekl Liou Pengyu, mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu. Dodal, že tvrzení Bílého domu, že USA se nesnaží poškodit čínskou ekonomiku nebo rozdělit obě země, neodpovídá těmto krokům. „Vyzýváme americkou stranu, aby dostála svým slovům.“

Nařízení ovlivňuje normální provoz a rozhodování podniků a podkopává mezinárodní ekonomický a obchodní řád, uvádí se v prohlášení čínského ministerstva obchodu.

Ministerstvo také uvedlo, že doufá, že USA budou respektovat zákony tržního hospodářství a princip spravedlivé hospodářské soutěže a zdrží se „umělého omezování globálních hospodářských a obchodních výměn a spolupráce nebo vytváření překážek pro obnovu světové ekonomiky“.

Jde o akci národní bezpečnosti, nikoliv ekonomickou, tvrdí USA

Příkaz amerického prezidenta Bidena formálně zahajuje tlak na vytvoření pravidel, která mají zabránit americkým podnikům investovat do firem ze „zemí zájmu“. Dlouho očekávaný příkaz opravňuje podle agentury Reuters ministra financí USA zakázat nebo omezit investice USA do čínských subjektů ve třech sektorech: polovodiče a mikroelektronika, kvantové informační technologie a některé systémy umělé inteligence.

Vláda bude také požadovat, aby americké firmy informovaly ministerstvo financí o investicích do firem, které pracují na širším spektru umělé inteligence a polovodičových technologií.

Neočekává se, že by se pravidla vztahovala na tzv. portfoliové investice, kdy firmy investují pasivně do společností prostřednictvím akciového trhu. Nyní vstoupí do veřejného připomínkového období, které by mělo dále objasnit, jaké druhy investic jsou zakázané. Očekává se, že pravidla vstoupí v platnost až za několik měsíců.

Na brífinku s reportéry uvedli podle BBC vysocí úředníci státní správy, že toto opatření je „akcí národní bezpečnosti, nikoli ekonomickou“. Řekli, že USA zůstávají odhodlány k otevřeným investicím.

Sarah Bauerle Danzmanová, vedoucí členka Atlantic Council, uvedla, že přístup nastíněný ve středu byl užší než některé jiné návrhy, o kterých se diskutuje, ale stále představuje „bezprecedentní“ rozšíření vládního dohledu. „Je to rozhodně velká věc a určitě to představuje rozdíl oproti minulé politice,“ dodala.

Podle zprávy americko-čínského investičního projektu z roku 2022 jsou kontroly odchozích investic mezi vyspělými ekonomikami vzácné. V současnosti existují pouze v Japonsku a Koreji.

Velká Británie i EU uvažují o podobných krocích

V USA se předchozí omezení obchodu s Čínou opírala o omezení prodeje citlivých technologií americkými firmami a prověřování čínských investic do amerických společností. Trumpova administrativa také zakázala investice do firem napojených na čínskou armádu.

Nejnovější opatření má širokou podporu ve Washingtonu, kde je považováno za nápravu regulační mezery týkající se finančních toků. Ta riskuje, že umožní americkým penězům a know-how proudit do Číny a napomáhat jejím vojenským ambicím.

Britský premiér Rishi Sunak v květnu řekl, že vláda zváží omezení odchozích investic. Evropská komise letos v létě předložila návrh zaměřený na investice do citlivých technologií. Není jasné, jak výrazně by pravidla ovlivnila toky investic.

Investice v Číně klesají

Čína byla v roce 2022 destinací číslo dvě pro zahraniční investice z USA. Ale mnoho zpráv naznačuje, že peníze proudící do země z USA a odjinud prudce klesly kvůli zhoršení geopolitických vztahů.

Hodnota transakcí přímých zahraničních investic USA v Číně loni podle Rhodium Group klesla na zhruba 8 miliard dolarů, což je nejnižší úroveň za téměř dvě desetiletí.

Ministryně financí Janet Yellenová, která v červenci navštívila Čínu, aby se pokusila zmírnit napětí, minulý měsíc řekla, že si nemyslí, že by nadcházející omezení měla zásadní dopad na investiční klima v zemi.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.