26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

Biden přidělil 2,8 miliardy dolarů na zvýšení produkce minerálů v USA pro baterie do elektromobilů

Biden přidělil dotace ve výši 2,8 miliardy dolarů na podporu výroby baterií pro elektromobily a produkce minerálů používaných k jejich výrobě v USA. Učinil tak v rámci snahy zbavit se dodávek z Číny. Informovala o tom agentura Reuters společně s The Verge.

Tyto granty, které jsou určeny pro projekty v nejméně 12 státech, představují nejnovější snahu Bidenovy administrativy o snížení závislosti USA na Číně a dalších zemích, pokud jde o stavební kameny zelené energetické revoluce.

„V době, kdy svět přechází od fosilních paliv k ekonomice poháněné čistou energií, nemůžeme vyměnit závislost na ropě od autokratů, jako je Putin, za závislost na kritických nerostných surovinách z Číny,“ řekl jeden z vysokých představitelů administrativy.

Rozdělování prostředků

Příjemci finančních prostředků, o nichž jako první informovala agentura Reuters, byli vybráni řídícím výborem Bílého domu. Zároveň byli koordinováni ministerstvem energetiky s podporou ministerstva vnitra.

Prostředky jsou rozdělovány různým společnostem, z nichž některé by si mohly projekty financovat samy a jiné budou granty považovat za záchranné finanční lano pro další rozšíření svých plánů v USA. Financování však nijak nezmírňuje problémy s povolováním, kterým čelí někteří pracovníci těžebního průmyslu.

Bidenův cíl

Jednalo se o poslední krok prezidenta Bidena na podporu přechodu od znečišťujících automobilů na benzinový pohon k elektromobilům bez emisí. Přičemž cílem je, aby v roce 2030 bylo 50 % všech prodaných nových automobilů elektrických. Rozhodnutí přišlo v době, kdy výrobci automobilů a ekologové varovali před zásobami klíčových nerostných surovin v USA. Informaci uvedl zpravodajský server The Verge.

Legislativa, kterou Biden podepsal v srpnu, stanoví nové přísné požadavky na komponenty baterií a jejich zdroje. Při splnění těchto požadavků bude možné zažádat o daňové úlevy ve výši 7 500 dolarů. Samostatný zákon o infrastruktuře v hodnotě 1 bilionu dolarů podepsaný v listopadu 2021 vyčleňuje 7 miliard dolarů na zajištění přístupu amerických výrobců ke kritickým nerostným surovinám a dalším nezbytným komponentům pro výrobu baterií. Středeční oznámení souviselo s tímto právním předpisem z roku 2021.

V březnu se Biden odvolal na zákon o obranné výrobě, aby podpořil výrobu a zpracování nerostných surovin a materiálů. Právě tyto suroviny a materiály jsou používány pro výrobu baterií do elektrických vozidel.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.