Miliardář Bill Gates investoval do australského startupu, který přišel na způsob, jak snížit emise z výroby masa. Klíčem k tomuto úspěchu je změna stravy u dobytka, který během trávení produkuje metan. Ten otepluje atmosféru intenzivněji než uhlík. Informují o tom BBC News a New York Post.
Miliardář Bill Gates si uvědomuje dopady zpracovávání masa na životní prostředí. To je důvod, proč prostřednictvím vlastní investiční společnosti Breakthrough Energy Ventures poskytl 12 milionů dolarů startupu Rumin8, uvedla stanice BBC News.
Gates založil společnost v roce 2015. Podporuje ji rovněž zakladatel Amazonu Jeff Bezos a čínský podnikatel a spoluzakladatel společnosti Alibaba Jack Ma. Firma zastřešuje několik organizací miliardáře, jejichž cílem je například urychlit inovace v oblasti udržitelné energie.
Bill Gates backs Australian start-up targeting cow burps https://t.co/xNuU2WVuGg
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 24, 2023
Rumin8 je australský projekt, který přišel s revoluční metodou, jak snížit dopad produkce masa na životní prostředí. Dobytek, jako jsou krávy a kozy, produkují během trávení tvrdých stébel trávy velké množství metanu.
Jednotlivé molekuly metanu mají silnější oteplující účinek na klima než molekuly oxidu uhličitého. V roce 2019 dosáhl metan v atmosféře rekordní, více než dvojnásobné úrovně oproti předindustriální éře.
Tajemství červených řas
Univerzitní studie ukázaly, že ideální stravou pro dobytek jsou mořské řasy. Hospodářská zvířata neprodukují během jeho rozkládání v žaludku tolik emisí metanu. Odborníci z Rumin8 z toho důvodu přišli se speciálním doplňkem stravy.
Deník New York Post napsal, že ho synteticky replikovali z aktivní složky, která zabraňuje ve tvorbě metanu, nacházející se v červených mořských řasách. Startup v tiskové zprávě uvedl, že cílem tohoto financování je rozvoj značky a komercializace doplňku stravy.
„Byli jsme velice potěšeni přijetím, jakého se nám dostalo od fondů po celém světě,“ sdělil výkonný ředitel Rumin8 David Messina. „Existuje reálná touha financovat řešení emisí metanu z hospodářských zvířat a fondy výhody naší technologie vidí.“
Emise metanu začal řešit i Nový Zéland. Tamní vláda navrhla zdanění skleníkových plynů produkovaných hospodářskými zvířaty. Zemědělci začnou platit za tyto emise do roku 2025. Téměř polovina emisí v zemi pochází ze zemědělství, hlavně pak emisí metanu.
Nejen etické důvody, ale rovněž dopad na klima vedl ke vzniku startupů, které přišly s laboratorním masem.