21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Indičtí zemědělci pokračují v protestním pochodu do Dillí kvůli cenám plodin

Indičtí zemědělci, kteří již týden protestují, odmítli vládní návrh na výkup některých plodin za garantované ceny po dobu pěti let. Protestující, kteří se minulý týden zastavili přibližně 200 kilometrů od Dillí, oznámili, že tento týden obnoví svůj pochod do hlavního města.

Ceny těstovin stoupají. Na vině je sucho v Kanadě

Milovníci těstovin se musí připravit na to, že zaplatí za své oblíbené jídlo ještě vyšší ceny. Sucho v Kanadě a špatné počasí v Evropě poškozují úrodu tvrdé pšenice a snižují zásoby dostupné pro mlynáře a potravinářské společnosti.

Nedostatek potravin v Severní Koreji: Kim Čong-un nařídil zásadní transformaci zemědělství

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval vládní úředníky, aby provedli „zásadní transformaci“ zemědělské výroby. Uvedla to v úterý státní média. Panují obavy, že nedostatek potravin v zemi se prohlubuje. Informovala o tom agentura Reuters či CNA.

Kim Čong-un prohlásil během druhého dne sedmého rozšířeného plenárního zasedání 8. ústředního výboru Korejské strany pracujících, že dosažení cílů produkce obilí v letošním roce je nejvyšší prioritou. Zdůraznil také význam stabilní zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to uvedla státní tisková agentura KCNA.

Zpráva neuvádí, jaká opatření Severní Korea přijme, ale Kim řekl, že ke změnám musí dojít v příštích několika letech. Kolektivní farmy tvoří podle výzkumníků drtivou většinu severokorejského zemědělství. Takové farmy obvykle hostí několik malých farmářů, kteří produkují plodiny společnou prací.

Potravinová situace se zhoršuje

Kimovo nařízení přichází uprostřed zpráv o rostoucím nedostatku potravin v zemi, píše server CNA. Severní Korea přesto stále odmítá tvrzení, že se nemůže postarat o své občany.

Začátkem tohoto měsíce jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že „se zdá, že potravinová situace na severu se zhoršila.“ Podle něj je oznámení o zvláštní schůzce o zemědělské strategii na konec února vzácné.

Ve svém projevu na pondělním setkání KCNA uvedla, že Kim zmínil „důležitost růstu zemědělských výrobních sil“ při zajišťování socialistické výstavby.

Severní Korea je pod přísnými mezinárodními sankcemi kvůli jadernému programu a balistickým střelám. Její ekonomika je dále napjatá kvůli přísným hraničním omezením, které země zavedla, aby zabránila propuknutí pandemie covid-19.

Země je zranitelná kvůli své izolaci

Úplný rozsah nedostatku potravin v Severní Koreji není jasný, ale v lednové zprávě projektu 38 North se sídlem v USA se uvádí, že nedostatek potravin je nejhorší od hladomorů, které pustošily zemi v 90. letech. „Dostupnost potravin pravděpodobně klesla pod naprosté minimum s ohledem na lidské potřeby,“ uvádí zpráva.

Snaha Severní Koreje o soběstačnost znamená, že téměř všechno její obilí je produkováno doma. To ovšem způsobuje zranitelnost země. „Dosažení adekvátní zemědělské produkce na nepříznivé půdě Severní Koreje ironicky vyvolalo silnou závislost na dováženém zboží a vystavilo zemi globálním otřesům, diplomatickým konfliktům a nepříznivému počasí,“ uvádí zpráva.

Dlouhodobé řešení problémů částečně spočívá ve vyřešení patové situace ohledně jaderných zbraní a sankcí, ale vyžaduje také ekonomické reformy.

Zahájení domácích ekonomických reforem by odpoutalo výrobní kapacitu Severní Koreje a umožnilo by jí vyvážet průmyslové výrobky a obchodovatelné služby, vydělávat na devizách a dovážet velkoobjemové obilí na komerčně udržitelném základě, uvedl projekt 38 North.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.