21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Bílý dům tlačí na velké technologické společnosti, aby zamezily šíření dezinformací o očkování

Ve svém oznámení se Bílý dům zaměřil na digitální giganty, na které začíná tlačit ohledně šíření dezinformací. Apeluje, aby více dbali na potlačení zveřejňování nepravdivých informací ohledně očkování. Uvedl to server CNN.

Dle prezidenta Bidena totiž nenaočkovaní lidé brzdí trend klesajících čísel nakažených Američanů. Opět se tak otevírá diskuse na jedné straně o zdraví a případné cenzuře sociálních médií na druhé.

Prohlášení o šíření dezinformací podložil Washington studií neziskové organizace Center for Countering Digital Hate (CCDH) z března letošního roku. Podle ní je totiž za nejvíce dezinformací na sociálních sítí zodpovědných dvanáct lidí. Výzkumníci je proto nazvali „dezinformační dvanáctkou“.

Mluvčí Bílého domu z toho důvodu tento týden apelovala na velké technologické firmy, aby se na zmíněné lidi zaměřily. „Těchto dvanáct lidí produkuje na platformách sociálních médií 65 procent anti-vakcinačních dezinformací,“ sdělila médiím.

Americký prezident Biden poté v pátek před novináři obvinil nenaočkované lidi z toho, že se podílí na úmrtí těch, kteří se koronavirem nakazí. „Zabíjejí lidi. Podívejte, jediná stávající pandemie je ta mezi nenaočkovanými. A ti zabíjejí,“ popsal podle The Washington Post.

Bidenův postoj vůči digitálním gigantům tak začíná být tvrdší než doposud. Své výroky pak odvozoval z varování generálního chirurga Viveka H. Murthyho. Ten ve čtvrtek vydal varování právě před dezinformacemi o zdraví.

Bílý dům je s technologickými společnostmi v kontaktu, regulace však nechystá

Generální chirurg z šíření dezinformací rovněž obvinil především technologické firmy jako Google, Twitter nebo Facebook. Podle něj by totiž měly „oznámit přesné následky, které porušování politik těchto platform bude mít“.

Na druhou stranu se však mezi veřejností objevují obavy o cenzuře, kterou hlídání obsahu na sociálních sítích může podle některých způsobit. Například novináři Washington Examiner upozorňují na to, že některé dříve zavádějící informace se později s vědeckým výzkumem ukázaly pravdivé. Například nyní už Facebook povoluje sdílet příspěvky o tom, že koronavirus vytvořil člověk.

Společnost Facebook se pak vůči výrokům Bílého domu ohradila. „Nenecháme se rozptýlit obviňováními, která nejsou podpořena fakty,“ uvedla mluvčí Facebooku Dani Lever. Například platformy Twitter nebo YouTube však situaci odmítly komentovat.

Mluvčí Bílého domu dodala, že je se sociálními médii Bidenova administrativa v těsném kontaktu a snaží se společně situaci vyřešit. Žádné sankce nebo regulace však neoznámila. Mezitím se americká vláda rovněž snaží o co nejrozmanitější propagaci očkování. Bílý dům z toho důvodu minulý týden navštívila například známá zpěvačka Olivia Rodrigo.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.