Britským potravinářským podnikům vyvážejícím do Evropské unie (EU) vznikly kvůli byrokracii spojené s brexitem dodatečné náklady na vývoz ve výši 170 milionů liber. To způsobilo výrazný pokles vývozu, zejména u menších výrobců. Informoval o tom The Guardian či server BBC.
Podle údajů poskytnutých deníku The Guardian museli vývozci potravin živočišného původu od odchodu Spojeného království z jednotného trhu před třemi lety zaplatit obří částky, aby si zajistili veterinární potvrzení před odesláním svých výrobků. Jen za poslední rok zaplatili vývozci přes 58 milionů liber.
Brexit red tape has cost British food companies £170 million and caused a 17% decline in exports#BrexitReality #BrexitHasFailed https://t.co/sHj6QHbuMG
— European Unity #FBPE 🇪🇺🇺🇦#Johnson’sOut #Rejoin (@EuropeanUnity1) February 21, 2024
Zvýšené náklady vedly od roku 2019, po brexitu, k 17% poklesu vývozu masných výrobků do EU.
Peter Hardwick, poradce pro obchodní politiku britské asociace zpracovatelů masa, uvedl, že dodatečné náklady byly pro některé menší společnosti „katastrofální“. „Pravidla nejvíce poškodila malé podniky. Nyní je mnohem obtížnější posílat do EU malé smíšené zásilky, nežtomu bylo před brexitem, protože by vyžadovaly více certifikátů. To by vedlo k mnohem vyšším nákladům na vývoz,“ dodal.
Pracovní skupina pro sanitární a fytosanitární certifikaci (SPS), která zahrnuje obchodní organizace, jako jsou Fresh Produce Consortium, Dairy UK a Road Haulage Association, uvedla, že od prosince 2020 požádali vývozci o více než 852 000 certifikátů. Každý z nich stojí přibližně 200 liber. Tyto certifikáty zvýšily za poslední tři roky náklady vývozců o více než 170 milionů liber.
S Brexitem jsou spojeny i náklady na nové zaměstnance či papírování
Karin Goodburnová, generální ředitelka Asociace chlazených potravin, poznamenala, že certifikáty jsou pouze jedním z prvků nákladů, kterým podniky čelí. Skutečná částka by byla mnohem vyšší, kdyby se vzaly v úvahu nové IT systémy, administrativní náklady a další zaměstnanci. „Podniky musely kvůli nové byrokracii přijmout další zaměstnance. Jeden z našich členů musel přijmout 30 nových zaměstnanců jen kvůli přesunu papírování,“ uvedla Goodburnová.
Údaje Národního statistického úřadu ukázaly, že objem masných výrobků vyvezených do EU ze Spojeného království v roce 2023 činil 1,26 miliardy liber. Jedná se o 17% pokles oproti 1,53 miliardy liber vyvezených v roce 2019. Jednalo se o druhou nejnižší hodnotu za posledních deset let. Nejnižší byla v roce 2021, tedy rok po vstupu pravidel v platnost. Tehdy bylo vyvezeno masných výrobků za 1,13 miliardy liber.
Překážky pro dovoz z EU do UK
Minulý měsíc Spojené království zavedlo nové požadavky pro společnosti z EU vyvážející do Spojeného království produkty živočišného původu. To bude znamenat výrazně vyšší administrativní zátěž. Zejména u zásilek čerstvých potravin a rostlinných produktů dovážených z EU bude ze zákona vyžadováno drahé veterinární osvědčení, uvedl server BBC.
Vláda připouští, že dodatečná byrokracie a kontroly zvýší ceny potravin a během tří let zvýší celkovou cenovou hladinu o 0,2 procentního bodu.
Tento krok vyvolal obavy, že někteří vývozci z EU by mohli přestat vyvážet do Spojeného království kvůli zvýšeným nákladům a byrokracii. Britští zemědělci však tuto změnu uvítali, protože jim poskytuje výhodu oproti zahraničním výrobcům na domácím trhu.
Labouristé prohlásili, že pokud se dostanou k moci, budou usilovat o uzavření veterinární dohody s EU, která by mohla některé z těchto nákladů odstranit. Její dokončení by však mohlo trvat roky a vyžadovalo by, aby Spojené království souhlasilo s normami EU pro toto zboží.