Britští hasiči mají podle místní televize BBC News hlasovat o tom, zda vstoupí do stávky, odmítli totiž zvýšení mezd o 5 procent. V případě, že většina odhlasuje pro, půjde o první celostátní stávku hasičů kvůli mzdám od roku 2003, napsal londýnský deník Evening Standard. Platy v Británii rostou rekordním tempem, nestačí však prudce rostoucím životním nákladům.
Odborový svaz hasičů (FBU) oznámil, že britští hasiči budou hlasovat mezi 5. prosincem a 23. lednem o tom, zda zahájí velkou stávku. Reagoval tak na zvýšení mezd o 5 procent, které označil za „výsměšné“ a „reálné snížení platu“ uvádí BBC News.
Firefighters to vote on strikes, union says https://t.co/bF5FL3NYDm
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) November 16, 2022
„Máme hasiče, kteří používají potravinové banky. Naši členové pracovali během pandemie, aby pomohli své komunity chránit,“ prohlásil generální tajemník FBU Matt Wrack. „Další snížení platů v reálném čase je naprosto nechutný způsob, jak jim poděkovat,“ řekl.
Podle Wracka je stávka vždy až tou poslední možností. Proto vládě napíše dopis, v němž ji vyzve k naléhavým rozhovorům. „Stále existuje možnost tento spor vyřešit,“ upozornil pro BBC Wrack.
Pokud však k dohodě nedojde a většina odhlasuje pro, půjde o první celostátní stávku hasičů kvůli růstu mezd ve Spojeném království od roku 2003, píše Evening Standard.
Inflační spirála se roztáčí
Oznámení FBU přichází po řadě protestních akcí v Británii, kterých se účastnily desítky tisíc zaměstnanců ze sektorů, jako jsou železnice, telekomunikace, přístavy, pošta nebo zdravotnictví.
Mnoho pracovníků své pozice opustilo z jediného důvodu. Růst jejich platů neodpovídá zrychlující inflaci. Inflace ve Spojeném království v říjnu zrychlila na 11,1 procenta z 10,1 procenta v září, což je nejvíce za posledních 41 let.
Platy v Británii sice stouply o rekordního 5,7 procenta, vysoké životní náklady však z tohoto nárůstu ukrajují 2,7 procenta.
Zvyšováním platů se snaží firmy lákat či udržet zaměstnance, což vede k vysokým nákladům na mzdy, zdražování produktů či služeb a souvisejícímu dalšímu růstu životních nákladů. Roztáčí se tak inflační spirála.
Bank of England mezitím zvyšuje úrokové sazby ve snaze zdražit půjčky a přimět spotřebitele k menšímu utrácení. Tato metoda pro krocení inflace však zpomaluje ekonomiku a zvyšuje rizika v Británii již probíhající recese. Úroky banka zvedla začátkem měsíce na tři procenta.
Napětí v britské společnosti roste také kvůli nerovnoměrnému růstu mezd v soukromém a veřejném sektoru. Zatímco v soukromém sektoru vzrostly platy od záři o 2,2 procenta, v tom veřejném si zaměstnanci polepšili o 6,6 procenta.