18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Rusko přebírá kontrolu nad podniky Danone a Carlsberg

Rusko převzalo kontrolu nad ruskými dceřinými společnostmi výrobce jogurtů Danone a dánské pivovarnické společnosti Carlsberg. Informovaly o tom servery BBC či Euronews.

Společnosti byly zařazeny do „dočasného řízení“ státu na základě nového rozkazu podepsaného prezidentem Vladimirem Putinem. Moskva začátkem tohoto roku zavedla pravidla, která jí umožňují zabavit aktiva firem z „nepřátelských“ zemí.

Stalo se tak poté, co mnoho společností zastavilo podnikání v Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Danone a Carlsberg byly v procesu prodeje svých ruských podniků. Již dříve oznámily, že po invazi na Ukrajinu odejdou z ruského trhu.

Nedělní příkaz převádí akcie Danone Russia a Carlsberg vlastněných Baltika Breweries pod kontrolu ruské realitní kanceláře Rosimushchestvo. Podle dekretu podepsaného prezidentem Vladimirem Putinem je nyní 98,56 % akcií ruského pivovaru Baltika, vlastněného Carlsbergem, „dočasně“ pod kontrolou ruského státu. Týká se to i desítky tisíc akcií patřících ruské dceřiné společnosti Danone, uvádí server Euronews.

Francouzská společnost Danone, která zahájila proces prodeje svého ruského podniku loni v říjnu, uvedla, že „momentálně situaci vyšetřuje“. Firma dodala, že se „připravuje přijmout všechna nezbytná opatření k ochraně svých práv jako akcionáře Danone Russia a kontinuity provozu podniku“.

Tento krok přišel několik dní poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron dal zelenou dodávce raket dlouhého doletu SCALP na Ukrajinu. Kreml to označil za „chybné rozhodnutí“.

Nejde o první případ převzetí kontroly

Carlsberg podle BBC uvedl, že neobdržel „žádné oficiální informace od ruských úřadů ohledně prezidentského výnosu o důsledcích pro pivovary Baltika“.

Dánský pivovar také uvedl, že dokončil „rozsáhlý proces“ k oddělení ruské jednotky od zbytku společnosti. Minulý měsíc společnost podepsala smlouvu o prodeji pivovarů Baltika Breweries, ale transakci ještě nedokončila. „Po prezidentském dekretu jsou nyní vyhlídky tohoto prodejního procesu velmi nejisté,“ dodal.

V dubnu Putin podepsal příkaz, který Rusku umožňuje převzít dočasnou kontrolu nad zahraničními aktivy, v reakci na akce USA a dalších zemí, o nichž Rusko prohlásilo, že jsou „nepřátelské a odporující mezinárodnímu právu“.

V dubnu také byly převedeny pod státní kontrolu ruské bloky dvou energetických společností, německé Uniper a Fortum of Finland.

Pobočka Danone v Rusku je největší mlékárenskou společností v zemi s přibližně 8 000 zaměstnanci. Odhadovalo se, že prodej podniku by pro Danone znamenal zásah ve výši 1 miliardy EUR.

Dceřiná společnost Carlsbergu Baltika vyrábí některé z nejznámějších pivních značek v Rusku. Má podle webové stránky společnosti Carlsberg 8 400 zaměstnanců v osmi závodech.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ