Více
  14.3 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Rusko: Google dostal pokutu 7,2 miliardy rublů, neodstranil nezákonný obsah

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský soud uložil v pátek společnostem Google a Meta Platforms, patřícím do skupiny Alphabet, rekordní pokutu. Uvedl, že opakovaně neodstranily obsah, který země považuje za nezákonný. Informuje o tom agentura Reuters.

  Moskevský soud v pátek oznámil, že ukládá nadnárodní společnosti Google pokutu ve výši 7,2 miliardy rublů (2,16 miliardy korun). Dle soudu neodstranila obsah, který je v zemi zakázaný, a to opakovaně.

  Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor uvedl, že Google drží 2 600 kusů nezákonného obsahu.

  Společnost Google uvedla pro agenturu Reuters v emailu, že rozhodnutí soudu prostuduje, než se rozhodne o dalších krocích.

  Pokutu dostala v pátek i společnost Meta Platforms, která se dříve jmenovala Facebook. Té vyměřil soud pokutu ve výši 2 miliardy rublů (přes 600 milionů korun). Facebook a Instagram totiž dle Roskomnadzoru vlastní dva tisíce kusů nezákonného obsahu.

  Jedná se o příspěvky propagující zneužívání drog, pornografické materiály či informace o podomácku vyrobených zbraních a výbušninách, uvádí agentura Reuters.

  Moscow Times pak dodává, že nezákonný obsah zahrnuje i zprávy vyzývající Rusy k protestům na podporu vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. Jeho štáby totiž zařadila země mezi extremisty a teroristy, což taktéž patří mezi zakázaný obsah.

  Dle kritiků se jedná o pokus ruských úřadů o přísnější kontrolu internetu. Během roku uložilo Rusko zahraničním technologickým společnostem několik pokut, i když mnohem menších. Tato snaha ohrožuje svobodu jednotlivců i firem, uvádí kritici dle agentury.

  Nejedná se tak nyní o první takový krok ze strany Ruska, jedná se ale o nejvyšší částku. Vymáhá totiž procenta z ročních tržeb společností v zemi, a to od pěti do deseti procent v rámci tamního práva. V případě Google se dle propočtů agentury Reuters jedná o více než 8 %.

  Celkem Google v letošním roce již zaplatil na pokutách za porušování obsahu v Rusku více než 32 milionů rublů.

  Mimo pokuty požaduje Rusko, aby 13 zahraničních technologických společností, včetně právě Google a Meta Platforms, mělo do 1. ledna oficiální zastoupení na ruské půdě. V případě, že tak neučiní, hrozí jim omezení nebo úplný zákaz, dodává agentura.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  2 KOMENTÁŘE

  1. Od Rusů nemůžem čekat nějaké milosrdenství,když jsme jim nedodrželi smlouvu o nerozšíření NATO

  Comments are closed.

  Reklama