Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Dvě turecké banky pozastavily ruský platební systém Mir. Jedná se o reakci na rozšíření amerických sankcí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Turecké banky Isbank a Denizbank pozastavily používání ruského platebního systému Mir. Stalo se tak po obvinění USA z napomáhání Rusku při obcházení sankcí uvalených v souvislosti s válkou na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters či Bloomberg.

  Kroky obou bank byly oznámeny samostatně a přišly poté, co Washington minulý týden rozšířil své sankce i na šéfa provozujícího platební systém Mir. Ten je oblíbený u desetitisíců ruských turistů, kteří letos dorazili do Turecka.

  Vyjádření tureckých bank je opatrné

  Suspenze dvou z pěti tureckých bank, které používaly Mir, odrážejí podle Reuters jejich snahu vyhnout se finančnímu střetu mezi Západem a Ruskem. Turecká vláda zaujímá neutrální diplomatický postoj.

  Isbank uvedla, že zastavila platby Mir a vyhodnocuje nové sankce ministerstva financí USA. Banka také uvedla, že chce dodržovat národní a mezinárodní zákony, předpisy a zásady komerčního podnikání. Akcie banky se v pondělí propadly o 10 %.

  Denizbank na žádost o komentář odpověděla: „V současné době nejsme schopni poskytovat služby“ prostřednictvím platebního systému Mir. Banka „jedná v souladu s mezinárodními sankčními předpisy,“ uvedla již dříve v pondělí.

  Rostoucí vazby mezi Ruskem a Ankarou

  Člen NATO Ankara je podle agentury Bloomberg zásadně proti západním sankcím vůči Rusku. Má úzké vztahy s Moskvou i Kyjevem, svými černomořskými sousedy. Odsoudila také ruskou invazi a v rámci své diplomatické rovnováhy vyslala na Ukrajinu ozbrojené bezpilotní letouny.

  Západní státy však stále více znepokojují rostoucí ekonomické vazby mezi Tureckem a Ruskem. Vyjadřují se tak diplomaté zejména po několika setkáních mezi vůdci Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem, včetně jejich schůzky minulý týden v Uzbekistánu.

  Turecko nechce přijít o ruské turisty

  Minulý měsíc americké ministerstvo financí poslalo dopis velkým tureckým podnikům, v němž varovalo, že riskují sankce, pokud udrží obchodní vztahy s Rusy, na něž se sankce vztahují.

  Turecký ministr financí Nureddin Nebati tehdy označil obavy z dopisu za „nesmyslné“. V dubnu řekl, že ruští turisté, kritičtí pro tureckou ekonomiku, mohou v zemi snadno platit, neboť používání systému Mir se mezi tureckými bankami rozšiřuje.

  Mnoho Rusů od invaze na Ukrajinu cestuje právě do Turecka, neboť mají jen málo dalších možností. Sankce jim znemožnily používání hlavních amerických kreditních karet.

  Poté, co dva soukromí věřitelé pozastavili Mir, je nadále provozován státními bankami Halkbank, Vakifbank a Ziraat.

  Propad na Istanbulské burze

  Istanbulský bankovní index minulý týden prudce klesl a v pondělí se propadl o více než 9 %, což zastavilo obchodování. Jeden bankéř vyjádřil obavy, že takzvané sekundární sankce by mohly zasáhnout turecké banky či firmy.

  Rozšířené sankce USA byly minulý týden uvaleny na generálního ředitele Národního systému platebních karet ruské banky, který provozuje systém Mir.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama