17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Británie: Truss obětovala ministra financí, v boji o přežití ruší plánované daňové škrty

Britská premiérka Liz Truss v pátek zbavila funkce svého ministra financí Kwasi Kwartenga a zrušila části nepopulárního ekonomického balíčku v zoufalé snaze o politické přežití. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.

„Dnes jsem jednala rozhodně, protože mou prioritou je zajistit ekonomickou stabilitu naší země,“ řekla na krátké tiskové konferenci v Downing Street. „Chci být upřímná, je to těžké. Ale přes tuhle bouři se dostaneme.“

Cena libry a britských vládních dluhopisů se po jejím prohlášení propadla. Ekonomové a investoři uvedli, že její zrušení daňových škrtů v hodnotě 20 miliard liber nestačí k obnovení klidu.

Británie je pohlcena politickou krizí podobnou té v 70. letech, britskému krachu na počátku 90. let a chaosu, který následoval po Brexitu. Od roku 2016, kdy země hlasovala pro odchod z Evropské unie, ztratila tři premiéry a svou pověst předvídatelného člena globálního ekonomického řádu.

„Je to poprvé za desítky let – přinejmenším od 90. let – kdy finanční trhy donutily vládu velké rozvinuté ekonomiky s vlastní centrální bankou kapitulovat před základními fiskálními ambicemi,“ uvedli analytici z poradenské společnosti Evercore.

Čtvrtý ministr za 4 měsíce

Truss zároveň zbavila funkce svého ministra financí a blízkého přítele Kwartenga poté, co se vrátil do Londýna ze zasedání MMF ve Washingtonu. Ústředním bodem jednání bylo chaotické řízení britské ekonomiky.

Na jeho místo jmenovala Jeremyho Hunta, bývalého ministra zahraničí a zdravotnictví. Ten letos v létě podporoval jejího rivala Rishi Sunaka v klání o post lídra Konzervativní strany. Je čtvrtým ministrem financí za poslední čtyři měsíce v zemi, kde miliony lidí čelí krizi v důsledku růstu životních nákladů.

Kwarteng se stává nejkratším úřadujícím ministrem financí Británie s výjimkou ministra, který náhle zemřel ve funkci v roce 1970.

Pozice premiérky v ohrožení

Truss minulý měsíc získala vedení Konzervativní strany slibem rozsáhlých daňových škrtů a deregulace, které podle ní vyvedou ekonomiku z let stagnace. Kwartengův fiskální plán z 23. září měl tuto vizi naplnit.

Ale reakce trhů byla podle agentury Reuters tak zuřivá, že Bank of England musela zasáhnout, aby zabránila chaosu penzijních fondů. Náklady na půjčky a hypotéky prudce vzrostly.

Výnosy dlouholetých dluhopisů, které nesly hlavní nápor turbulencí na trhu, se nyní pohybují v rozmezí méně než půl procentního bodu od 20letých maxim.

Spolu s tlaky trhu průzkumy ukazují, že podpora Konzervativní strany značně klesla, což podnítilo paniku v britské dominantní politické straně.

„Bojím se říct, že jsme zahodili roky a roky usilovné práce, abychom si vybudovali a udrželi reputaci strany fiskální disciplíny a kompetence ve vládě,“ řekl podle CNN Philip Hammond, bývalý ministr financí.

Truss obrátila kurz ve dvou částech svého fiskálního plánu – zrušení 45% nejvyšší sazby daně z příjmu a rozhodnutí ponechat korporátní daň na 19 % místo toho, aby ji nechala zvýšit na 25 %, jak plánoval její předchůdce Boris Johnson. Obě změny dohromady poskytnou veřejným financím zhruba 20 miliard liber.

Vývoj trhu

Truss riskuje, že padne vláda, pokud nenajde způsob škrtů ve veřejných výdajích a zvýšení daní. Takové, které by uklidnilo investory a prošlo hlasováním v parlamentu.

Ekonomové odhadují, že vláda potřebuje prostřednictvím zvýšení daní a škrtů ve výdajích získat kolem 60 miliard liber.

Jeremy Hunt předloží nový rozpočtový plán 31. října, má tak dva týdny na to, aby přišel s řešením.

Hledání úspor bude ztíženo skutečností, že po sobě jdoucí konzervativní vlády již roky snižují rozpočty resortů.

Disciplína v Konzervativní straně se mezitím téměř zhroutila. Roztříštila se vnitřními boji, když se nejprve snažila dohodnout způsob, jak opustit EU a poté, jak se vypořádat s pandemií covid-19 a obnovit ekonomiku.

Jeden zákonodárce, který situaci popsal jako „nepořádek“, řekl, že Truss by mohla přežít. Ale byla prý „těžce zraněna“ a riskuje ztrátu přízně strany, která ji zvolila.

Středeční setkání ministrů financí G7 zdůraznilo, jak dalece klesla pověst Británie ohledně řádného ekonomického řízení a institucionální stability. Ve Washingtonu Kwartenga kritizoval i šéf Mezinárodního měnového fondu.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.