25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Chevron stahuje smluvní posádku z australského projektu LNG. Stávka začala, ceny plynu rostou

Společnost Chevron Corp začala v sobotu stahovat smluvní pracovníky ze svého zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon. Stávka zaměstnanců způsobila skok v ceně plynu. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Krátce poté, co zaměstnanci vstoupili do stávky u dvou velkých projektů v Austrálii, začala společnost Chevron stahovat své pracovníky, uvedla odborová koalice.

„Chevron si dnes ráno najal speciální let na Barrow Island, aby evakuoval 50 smluvních pracovníků z projektu Gorgon,“ uvedla Offshore Alliance ve svém příspěvku na Facebooku.

Obě strany jsou v rozporu v otázkách platů, jistoty zaměstnání, rozpisů a pravidel týkajících se přesčasů a převodů mezi zařízeními Chevron.

„Budeme i nadále podnikat kroky k udržení bezpečného a spolehlivého provozu v případě narušení našich zařízení,“ řekl mluvčí Chevron agentuře Reuters.

Žádné další rozhovory nejsou naplánovány

Pracovníci v projektech LNG společnosti Chevron v Austrálii zahájili v pátek stávkovou akci poté, co selhaly vyjednávací rozhovory. Může tak dojít k potenciálnímu narušení produkce zařízení, která představují více než 5 % celosvětové dodávky.

Podle webu australského průmyslového arbitra Fair Work Commission, který zprostředkoval pět dní jednání, nebyly naplánovány žádné další rozhovory mezi odbory a hlavním energetickým podnikem USA.

Austrálie je největším světovým vývozcem LNG a její hlavní odběratelé jsou v Asii. Spor o mzdy a podmínky v operacích Gorgon a Wheatstone společnosti Chevron podpořil britské a evropské ceny plynu. Obchodníci očekávají, že nižší australské dodávky posílí konkurenci z jiných zdrojů.

Ceny plynu vyskočily

Po zahájení stávky ceny zkapalněného zemního plynu vyskočily. V pátek velkoobchodní ceny plynu ve Spojeném království vzrostly asi o 10 %, uvádí BBC. „Ceny dnes ráno vzrostly… ale spíše mírným způsobem,“ uvedli analytici Engie EnergyScan. „Ještě jsme nedospěli do fáze poklesu nabídky. Takže není třeba panikařit.“

Austrálie je spolu s Katarem a USA jedním z největších světových exportérů LNG a její dodávky pomohly ochladit globální ceny energií poté, co Rusko začalo omezovat dodávky zemního plynu do Evropy.

Zatímco velkoobchodní náklady na energii od loňské ruské invaze na Ukrajinu klesly, tlak na ceny zůstává. Ceny ropy tento týden vzrostly a ropa Brent se obchodovala za zhruba 90 dolarů za barel poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily své omezování dodávek do konce roku.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.