25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Putin podepsal dekret o převzetí ruských aktiv dvou zahraničních firem

Prezident Vladimir Putin v úterý podepsal dekret zavádějící dočasnou kontrolu nad ruskými aktivy dvou zahraničních energetických firem. To signalizuje, že Moskva by mohla v případě potřeby podniknout podobné kroky proti dalším společnostem.

Chevron stahuje smluvní posádku z australského projektu LNG. Stávka začala, ceny plynu rostou

Společnost Chevron Corp začala v sobotu stahovat smluvní pracovníky ze svého zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon. Stávka zaměstnanců způsobila skok v ceně plynu. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Krátce poté, co zaměstnanci vstoupili do stávky u dvou velkých projektů v Austrálii, začala společnost Chevron stahovat své pracovníky, uvedla odborová koalice.

„Chevron si dnes ráno najal speciální let na Barrow Island, aby evakuoval 50 smluvních pracovníků z projektu Gorgon,“ uvedla Offshore Alliance ve svém příspěvku na Facebooku.

Obě strany jsou v rozporu v otázkách platů, jistoty zaměstnání, rozpisů a pravidel týkajících se přesčasů a převodů mezi zařízeními Chevron.

„Budeme i nadále podnikat kroky k udržení bezpečného a spolehlivého provozu v případě narušení našich zařízení,“ řekl mluvčí Chevron agentuře Reuters.

Žádné další rozhovory nejsou naplánovány

Pracovníci v projektech LNG společnosti Chevron v Austrálii zahájili v pátek stávkovou akci poté, co selhaly vyjednávací rozhovory. Může tak dojít k potenciálnímu narušení produkce zařízení, která představují více než 5 % celosvětové dodávky.

Podle webu australského průmyslového arbitra Fair Work Commission, který zprostředkoval pět dní jednání, nebyly naplánovány žádné další rozhovory mezi odbory a hlavním energetickým podnikem USA.

Austrálie je největším světovým vývozcem LNG a její hlavní odběratelé jsou v Asii. Spor o mzdy a podmínky v operacích Gorgon a Wheatstone společnosti Chevron podpořil britské a evropské ceny plynu. Obchodníci očekávají, že nižší australské dodávky posílí konkurenci z jiných zdrojů.

Ceny plynu vyskočily

Po zahájení stávky ceny zkapalněného zemního plynu vyskočily. V pátek velkoobchodní ceny plynu ve Spojeném království vzrostly asi o 10 %, uvádí BBC. „Ceny dnes ráno vzrostly… ale spíše mírným způsobem,“ uvedli analytici Engie EnergyScan. „Ještě jsme nedospěli do fáze poklesu nabídky. Takže není třeba panikařit.“

Austrálie je spolu s Katarem a USA jedním z největších světových exportérů LNG a její dodávky pomohly ochladit globální ceny energií poté, co Rusko začalo omezovat dodávky zemního plynu do Evropy.

Zatímco velkoobchodní náklady na energii od loňské ruské invaze na Ukrajinu klesly, tlak na ceny zůstává. Ceny ropy tento týden vzrostly a ropa Brent se obchodovala za zhruba 90 dolarů za barel poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily své omezování dodávek do konce roku.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.